Havadan Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Havadan Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Develi Havadan Köyü - Havadan Köyü Hakkında Bilgiler - Havadan Köyü Resimleri  Havadan, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün tarihi olarak 'havadan baba külliyesi'adında bir yapıtı bulunmakta ve köyün asıl ismide buradan geldigi sanılmaktadır.bu yapı ikiyüz yılı aşkın bir mimariye sahiptir.selçuklulardan kalma bir eserdir.havadan köyü ipekyolu üzerinde bulunmasından dolayı bu külliye kervanların konaklamasında da kullanılmıştır.zamanla deforme olan yerleri vakıflar genel müd.lüğü tarafından aslına uygun restore edilmiştir.

  Kültür

  havadan köyü geçmişten günümüze bütün türk gelenek ve göreneklerine sahip çıkarak günümüze taşıyan köylerimizden biridir.dügünlerde halen o eski oyunlar canlandırılır.misafir perverlikleri tartışılmaz.yemek kültürü develi ve yöresi yemekleriyle aynıdır.menüsünde et yemekleri agırlıktadır.ayrıca börekleride meşhurdur.

  Coğrafya

  Kayseri iline 131 km, Develi ilçesine 45 km uzaklıktadır.yo lu asfaltır. şıhlı kasabası ve yeni köy le çok yakındır.havadan köyünün 2tane mezrası [oluk.canbaz]bulunmaktadır.köy yerleşim olarak daglık bir yere kurulmuştur.maden yatakları bakımından zengin bir bölgemizdir.halen faliyette olan 5 işletme vardır.dolayısı ile köydeki göç olayı bir nebzede olsa durmuştur.madenler ülkemiz ve köy ekonomimize büyük katkı sağlamaktadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 227
  2000 298
  1997 244
  1990 416
  1985
  1980 574
  1975 692
  1970 648

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. bunların dışında madencilik çinko kurşun cıkmaktadır havadan köyünde madencilik önemli bir faktördür emekli olmayan kişi sayısı oldukca azdır.ayrıca havadanda bulunan havadan baba türbeside yerli turistlerin yogun ilgisini çekmektedir .büyük baş besi hayvancılıgıda gelişmiş durumdadır


  1999 -
  1994 -
  1989

  2009_nazmi şimşek

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Havadan Köyü Hakkında Forum Tarih
Havada Ahreni İle Uçmayan Kuşun Sesi Havadan Değil, Tavadan Gelir Atasözünün Anlamı Atasözleri & Deyimler 1 Aralık 2011
Havadan Tozdan Kitabı - Cemal Saydam Kitap, Resim ve Dergi 26 Kasım 2010
Niagara ŞeLaLesi'nin Havadan Görünümü... Dünya Ülkeleri - Resimleri 29 Nisan 2009
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş