Havada BuLunan Çevre KirLeticiLer

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda NeslisH tarafından 28 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Havada BuLunan Çevre KirLeticiLer konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  -HAVADA BULUNAN BAZI KİRLETİCİLER
  a-Kükürt dioksit (SO2)
  Bileşiminde kükürt bulunduran yakıtların yanmasıyla açığa çıkan keskin kokulu bir gazdır. Bu , zehirleme özelliği olan gazı çıkaran maddelerin başında kötü kaliteli katı yakıtlar gelmektedir. Bunlar, linyit, asfaltit, fuel-oil ve gazyağı gibi maddelerdir. Yanma ile meydana gelen kükürt dioksit (SO2) miktarı, yanmanın kalitesine ve yakıtın içinde bulunan katkı maddelerine bağlıdır.
  Artan nüfusa paralel olarak, atmosfere salınan kükürt dioksit miktarı da artış gösterir. Kükürt dioksiti dengede tutan başlıca etmenleri şu şekilde sıralamak mümkündür.
  Yağışlarla yıkanarak suyla birleşen SO2 gazı sülfürik asit (H2SO4) olarak zehirleyici etkisiyle suya veya toprağa karışır.
  ---Bitkiler tarafından emilerek.
  ---Su kütleleri tarafından absorbe edilerek.
  ---Taş ve toprak tarafından absorbe edilerek.
  ---Kimyasal reaksiyonlara girerek.
  b-Karbon monoksit (CO)
  Kokusuz, renksiz fakat zehirleyici bir gazdır. Yakıtların tam olarak yakılmamasından kaynaklanan bir üründür. Havaya en fazla egzoz gazları ile karışmaktadır.
  Havaya aynı yoğunlukta olmasa bile birçok gazla beraber karışması aynı zamanda hava ile aynı yoğunlukta olması tehlikeli gazların sinsiliğine verilecek en önemli örnektir.
  c-Duman (Toplam asılı partiküller)
  Partiküller havada asılı olarak duran 0,1-10 mikron çapında olan katı parçacıklardır. Yerleşim merkezlerindeki kirli havada, çoğunlukla ısınmak için tüketilen yakıtlardan çıkmaktadır.
  Bu maddelerin en önemli etkisi, solunum sistemi üzerinde yaptığı tahriştir. Mide kanserine de neden olduğu bilinmektedir. Büyük bir kısmı kansorejen etki yapar.
  d-Azot dioksit (NO2)
  Kimya sanayinde, egzoz gazlarında ve özellikle dizel ile çalışan makine egzoz gazlarında bulunur. Solunum yollarında su ile birleşerek Nitrik asit (HNO3) gazını oluşturur. Uzun süreli maruz kalınmalarda akciğerlerde iltihaba yol açar. Aynı zamanda cilt bozulmalarına neden olduğu gibi gözlerde de yanmalara neden olur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Havada BuLunan Çevre Forum Tarih
Havada en çok bulunan gaz hangisidir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 23 Mayıs 2013
Soğuk havada insanın nefesi neden görünür? Sorular ve Cevaplar 4 Ekim 2015
Havadaki gazlar nelerdir? Uzay ve Gökyüzü 30 Mart 2015
Burnu Havada Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 18 Temmuz 2012
Sait Faik Abasıyanık Havada Bulut Kitabı Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 8 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş