Hava Kirliliğinin Nedenleri - Hava Neden Kirlenir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 28 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hava Kirliliğinin Nedenleri - Hava Neden Kirlenir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hava Kirliliğinin Nedenleri
  Bugün çok önemli bir çevre problemi olan ve özellikle insan sağlığını etkileyen hava kirliliği ilk olarak, atmosfer bileşiklerinin değişmesiyle başlamaktadır. Atmosfer, genellikle içerisine karışan toksinli maddeleri eriterek etkisiz hale getirmesine rağmen meteorolojik ve topoğrafik şartlara bağlı olarak devamlı bir şekilde kirlenmektedir. Çeşitli amaçlarla yakılan ateşler, fabrika ve ev bacalarının dumanları, araçların egzost gazları havaya zehirli gazlardan olan karbon monoksit, kükürt dioksit ve nitrik asit gibi gazların bol miktarda karışmasına neden olur.
  Hava kirliliğine neden olan kirleticilerin, kaynaklarına göre hava kirliliği, tabii kaynaklardan meydana gelen kirlilik ve insan faaliyetleri sonucu suni kaynaklardan meydana gelen kirlilik olmak üzere iki sınıfa ayrılır. Tabii kirliliği oluşturan, doğada bulunan kirletici kaynaklarından: tozlar, meteorlardan, yer yüzeyindeki büyük çöl alanlarından ve kumluk alanlardan rüzgarlarla atmosfere taşınırlar; orman yangınlari ile atmosfere önemli miktarlarda duman ve zehirli gazlar karışır; foto kimyasal olaylarla azot dioksit; yanardağlardaki volkanik faaliyetler sonucunda kükürt dioksit, hidrojen klorur, hidrojen flörür; deniz çalkalanmasından sodyum klorür sayılabilir.
  Hava kirliliğinde, tabii kirlilik kaynaklarından çok suni kaynaklardan meydan gelen kirlilik önemlidir. Çünkü günümüzde insanları en çok ilgilendiren, özellikle büyük yerleşim merkezleri ve sanayi alanlarındaki hava kirliliğidir. Bu kirlilikte daha çok insan faaliyetleri sonucu meydana gelir.
  İnsan yapımı kirlilik kaynaklarını ise kabaca :
  1. Ulaşım
  2. Katı yakıtlar
  3. Elektrik santralleri
  4. Endüstri ve ısınma için kullanılan yakıtlar
  5. Endüstriyel işlemler olarak sıralanabilir.
  İnsan tarafından oluşturulan kaynaklardan oluşan bu kirlilik, bulunan bölgenin endüstriyel gelişimi, nüfusu, şehirleşme durumu gibi faktörlere bağlı olarak değişim gösterir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hava Kirliliğinin Nedenleri Forum Tarih
Hava Kirliliği Nedir - Hava Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 18 Ekim 2012
Hava Kirliliğinin Nedenleri Doğa ve Bitkiler 29 Kasım 2011
Hava Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir Kısaca Doğa ve Bitkiler 12 Temmuz 2011
Hava Kirliliğinin Nedenleri Ve Sonuçları Nelerdir Doğa ve Bitkiler 11 Temmuz 2011
Hava Kirliliğinin Nedenleri ve Alınacak Önlemler Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 29 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş