Hava Kirliliğinin Canlılara Etkisi Nedir

'Doğa ve Bitkiler' forumunda SeLeN tarafından 3 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hava Kirliliğinin Canlılara Etkisi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  çevre kirliliği - hava kirliliğinin etkileri - canlılar hava kirliliğinden nasıl etkilenir


  [​IMG][​IMG]
  Atmosferde toz, gaz, duman ve koku şeklinde bulunabilecek kirleticilerin, insan ve diğer canlılarla cansız varlıklara zarar verecek miktara yükselmesi.
  Hava kirliliğine yol açan nedenlerin başında, endüstride, konutlarda, taşıtlarda ve enerji santrallerinde kullanılan fosil yakıtlar gelir. Bu yakıtlar yandıktan sonra baca ve egzozlardan çevreye kükürt dioksit, azot oksitler, karbon monoksit, uçucu organik bileşikler, kurşun ve partiküller verilir. Hava kirliliğine yol açan etkenler arasında yanardağ faaliyetleri, spreylerde kullanılan bazı maddeler, orman yangınları, çöpler ve çöplerin yakılmasıyla radyoaktif maddeler de yer alır. Kirli hava, özellikle, çocukları ve yaşlıları etkiler. Bununla birlikte bütün insanlarda alerji, astım, kanser, öksürük, boğaz ağrısı, bronşit ve verem gibi hastalıklara yol açar. Ayrıca vücut direncini azaltır. Hava kirliliği, yalnızca insanları değil, bütün canlı ve cansız varlıkları etkiler. Asit yağmurlarına ve sera etkisine yol açar.

  Hava kirliliğinin önüne geçmek amacıyla devletler tarafından “hava kirliliği kontrol politikaları” oluşturulmaktadır. Bu uygulamalar kapsamında endüstri kuruluşlarında baca filtreleri kullanımı, kaliteli yakıtların kullanımı, ısınma ve endüstride doğal gaz kullanımı, taşıtlarda kurşunsuz benzin kullanımı, çöplerin yakılması yerine değerlendirilmesi, ozon tabakasına zarar veren spreylerin kullanımının yasaklanması ve bitki örtüsünün geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hava Kirliliğinin Canlılara Forum Tarih
Hava Su ve Toprak Kirliliğinin Sebepleri Nedir Doğa ve Bitkiler 29 Ocak 2014
Hava kirliliğinin sebepleri kısa nelerdir Doğa ve Bitkiler 28 Aralık 2013
Hava Kirliliğinin Sağlığımıza Etkileri Kısaca Genel Sağlık 17 Eylül 2013
Hava Kirliliği Nedir - Hava Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir? Doğa ve Bitkiler 18 Ekim 2012
Hava Kirletici Kaynakları ve Etkileri - Hava Kirliliğinin Kaynakları Nelerdir Doğa ve Bitkiler 9 Mart 2012

Bu Sayfayı Paylaş