Hava kirliliği sigara etkisi yapıyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 18 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hava kirliliği sigara etkisi yapıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Konya (AA)- Hava kirliliğinin, kronik akciğer rahatsızlıklarında, sigara kadar etkili olduğu bildirildi.

  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Özer, her kış olduğu gibi bu kış da hava kirliliği ve soğuğun etkisiyle göğüs hastalığı vakalarında artış yaşandığını söyledi. Kış mevsiminde genel olarak kronik akciğer hastalarında artış olduğunu belirten Prof. Dr. Özer, bunun sebepleri arasında en başta sigara içilmesi, sigara içilen ortamlarda sigara dumanı solunması ve hava kirliliğinin geldiğini ifade etti.


  Prof. Dr. Özer, kronik akciğer rahatsızlıkların ortaya çıkması ya da nüksetmesinde kışın artan gribal enfeksiyonların da önemli rol oynadığını vurguladı. Kronik akciğer rahatsızlıklarında sigara kadar hava kirliliğinin de etkili olduğunu ifade eden Prof. Dr. Özer, şunları kaydetti:


  ''Yani bir anlamda hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda dışarı çıkan kişiler, zarar verici miktarda sigara içmiş gibi etki altında kalıyor. Bu nedenle hava kirliliğinin arttığı kış aylarında bronşit, astım gibi kronik akciğer rahatsızlığı olanların daha dikkatli olması gerekiyor. Bu hastalıkları taşıyan kişilerin her yıl grip aşısı olması gerekiyor. Kronik akciğer rahatsızlığı olanlar hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamalıdır. Bu konuda en fazla duyarlı olması gerekenler ise yaşlılar ve çocuklardır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hava kirliliği sigara Forum Tarih
Hava kirliliği sağlığımızı nasıl etkiler kısaca Sorular ve Cevaplar 22 Ekim 2015
Hava kirliliği nedir alınabilecek önlemler nelerdir Doğa ve Bitkiler 31 Aralık 2014
Hava kirliliği ile ilgili slogan Doğa ve Bitkiler 14 Aralık 2014
Hava Su ve Toprak Kirliliğinin Sebepleri Nedir Doğa ve Bitkiler 29 Ocak 2014
Hava Kirliliği Çevre ve İnsan Üzerinde Etkileri Nelerdir Kısaca Doğa ve Bitkiler 28 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş