Hava Kirliliği Erken Doğum Riskini Artırıyor

'Gebelik ve Annelik' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 7 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Hava Kirliliği Erken Doğum Riskini Artırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD’de yapılan bir araştırma, büyük oranda motorlu araçların neden olduğu hava kirliliğinin, gebe kadınlarda erken doğum riskini artırdığını ortaya koydu.

  Araştırmaya göre, havadaki karbonmonoksit veya parçacık oranının yüksek olduğu bölgelerde yaşayan gebe kadınlarda, temiz bölgelerde yaşayanlara kıyasla yüzde 10 ila 25 arasında bir oranda daha fazla “erken doğum” (37 haftadan önce gerçekleşen doğum) görüldüğü belirtildi. Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan araştırmada, bu etkinin özellikle hamileliğinin ilk 3 ayında ya da son döneminde “kirli hava” soluyan kadınlarda görüldüğü kaydedildi.

  Kaliforniya Üniversitesi Halk Sağlığı bölümü Uzmanı Dr. Beate Ritz ve ekibinin, araştırma kapsamında 2003’de Los Angeles’da doğum yapan yaklaşık 2 bin 500 kadını ayrıntılı olarak değerlendirdikleri bildirildi.

  Ekibin, kadınlarla yüzyüze görüşmeler yaparak, diğer risk faktörlerinin mi yoksa hava kirliliğinin mi erken doğuma neden olduğu konusunda bilgiye ulaşabildikleri ifade edildi.

  Ritz, araştırma ekibinin daha önce de karbonmonoksit ve parçacıkların zararları üzerine raporlar hazırladıklarını, ancak yeterli veri olmadığı için erken doğuma neden olup olmadığı konusunda kesin sonuçlar elde edemediklerini kaydetti.

  Ritz, son çalışmalarının, büyük oranda motorlu araçların neden olduğu hava kirliliğinin erken doğum riskini artırdığı yolundaki daha önceki savlarını doğruladığını söyledi.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hava Kirliliği Erken Forum Tarih
Hava kirliliği sağlığımızı nasıl etkiler kısaca Sorular ve Cevaplar 22 Ekim 2015
Hava kirliliği nedir alınabilecek önlemler nelerdir Doğa ve Bitkiler 31 Aralık 2014
Hava kirliliği ile ilgili slogan Doğa ve Bitkiler 14 Aralık 2014
Hava Su ve Toprak Kirliliğinin Sebepleri Nedir Doğa ve Bitkiler 29 Ocak 2014
Hava Kirliliği Çevre ve İnsan Üzerinde Etkileri Nelerdir Kısaca Doğa ve Bitkiler 28 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş