Hava Hostesi - Hava Hosteği Mesleği

'Meslekler Rehberi' forumunda Mavi_Sema tarafından 23 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hava Hostesi - Hava Hosteği Mesleği konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Havacılık' ta hava hostesi, ayrıca kabin ekibi olarak bilinir — İngilizce'de stewards, air hosts/hostesses, veya stewardesses, — havayolları tarafından uçuşlarda yolcuların emniyetini ve rahatlığını sağlamak amacıyla istihdam edilirler. Özel iş jetlerinde de hostes kullanılır
  Tarih Yolcu gemilerinde ve yolcu trenlerinde de hava hostesleri gibi hostesler bulunmaktadır. Fakat hava hostesleri yolculuğun kısa olması gibi sebelerden dolayı yolcularla daha yakın ilişkidedirler. Ayrıca uçuş hostesliği işi diğer taşımacılık formundaki kadrolardan daha fazla olarak güvenlik konusunu düşünüp taşınmaktadır. Hava hostesleri uçağın kabin kadrosundaki memurları içerir ve kokpitteki pilot ve uçuş mühendisi' nden ayrıdırlar.

  Birleşik Krallık'ın Imperial Airways'ı 1920 lerde "Kabin memuru (erkek)" na sahipti. Amerika Birleşik Devletleri'nde , Stout Airways 1926 yılında hostes istihdam eden ilk havayoluydu. Faaliyetlerini Ford Trimotor uçakları ile Detroit, Michigan arasında sürdürüyordu. Western Airlines (1928) ve Pan American World Airways (Pan Am) (1929) yiyecek servisi yapmak için ilk hostesi istihdam etmişlerdi. On yolculu Fokker uçağı Karayipler'de kumar seyehatleri tarihinde Havana ve Küba'ya Florida'dan yolcu taşıdığından hostes kullanıyordu.  İlk kadın hostess 25 yaşındaki Hemşire Ellen Church'dü. 1930 yılında United Airlines tarafından kiralanmıştı, hemşire ayrıca uçaklardaki ilk hemşireydi. Diğer hava yolları da bu durumu takip ederek pek çok uçuşlarında hemşire kiralayarak onun bir hostes gibi hizmet vermesinden yararlandılar. II. Dünya Savaşı başlarında hemşireler gerginliği azaltan unsurdu, bu nedenle silahlı kuvvetler pekçok hemşireyi askere alıdı.

  Üniformalar

  İlk hostes Üniforma'sı dayanıklı, pratik ve yolculara güven verecek şekilde dizayn edildi. United Airlines'ın ilk hostesleri yeşil bere, yeşil atkı ve hemşire ayakkabısı giyiyordu. Diğer havayolları Eastern Air Lines gibi hosteslerine hemşire üniforması giydiriyordu.

  11 Eylül, 2001

  11 Eylül 2001'den sonra hosteslerin aktif olarak yolcuları bir saldırıdan korumak ve Hava korsanlığı'nda hava trafik kontrollerine hayati bilgi vermeye teşebbüş etmeleri onların önemini yükseltti.

  11 Eylül, 2001 de terör ataklarının uyanmasıyla, büyük havayolarındaki pekçok hostesin yolcu yükündeki azalış sebebiyle işlerine geçici olarak son verildi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hava Hostesi Hava Forum Tarih
Hostes Nedir - Hava Hostesi - Hava Hostesi Nedir? Meslekler Rehberi 5 Şubat 2011
Hava Hostesi (Kabin Memuru) Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir? Meslekler Rehberi 5 Şubat 2011
Havadan hangi gazı alıp hangi gazı veriyoruz kısaca Eğitim Bilgileri 10 Ekim 2017
Hava durumunu bilmek zorunda olan meslekler nelerdir? Meslekler Rehberi 26 Eylül 2017
Hava durumunu bilmeye niçin ihtiyaç duyarız kısaca açıklar mısınız? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş