Hava Balonunun Tarihçesi Hakkında Bilgi

'Hava ve Deniz Taşıtları' forumunda SeLeN tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hava Balonunun Tarihçesi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hava balonunu kim icat etti - hava balonunun icadı - hava balonunu kim buldu - balonun tarihi


  Balonun mucidi bir kişi değil, Joseph ve Etienne Mongolfiyer Kardeşler adını taşıyan iki kardeştir.

  İlk balon da 1783 yılının 5 Haziran günü, Fransanın Annonay kasabasından havaya uçurulmuştu.

  1783
  19 Eylül gününde uçan ilk sıcak hava balonunun yolcuları bir koyun, bir ördek ve bir horozdu. Bu balon Montgolfiere Kardeşler tarafından, kağıt ve kumaştan imal edilmişti. Bu ilk balonun yocularının hayvanlardan oluşması dönemin Kralı 15. Louis nin emriydi. Bu balon1800 metre kadar bir irtifaya ulaştı ve yere sağ salim indi.

  1783
  İnsan taşıyan ilk sıcak hava balonu, 21 Kasım günü uçtu. Bu balon da Montgolfiere kardeşler tarafından ipek ve kâğıttan imal edilmişti. Pilotlar Jean François Pilatre de Rozier ve Marki François-Laurent dArlandes idi. Balon Paris in merkezinden havalandı ve yaklaşık 150 metre bir irtifaya ulaşarak dokuz kilometre ötedeki bağların arasına indi. Bölgenin çiftçi ve köylüleri, göklerden ateşler saçarak inen bu cisimden, çok tedirgin oldular. Bunun üzerine pilotlar da yaklaşan köylülere sepette bulundurdukları şampanyadan ikram ederek hem gönül aldılar hem de uçuşu kutlamış oldular. Bu uygulama balonculukta bir gelenek oldu ve günümüzde de her inişte şampanya patlatılarak bir kutlama yapılmaktadır.


  1989
  Kapadokya daki olağanüstü ve benzersiz uçuş olanakları keşfedildi. Dolayısıyla bölgede ticari uçuşlar da başladı. Yıllar içinde bu muhteşem uçuşa olan rağbet ve talep arttıkça bir kaç balonculuk firması kuruldu.

  1999
  Dünyanın çevresinde yapılan ilk başarılı uçuşu Brian Jones ve Bertrand Piccard, meşhur Brietling Orbiter adlı balonla gerçekleştirdiler ve uçuş 21 Mart günü tamamlandı.

  2002
  Steve Fossett dünyanın çevresinde tek başına yapılan ilk solo uçuşu 2 Temmuz günü başarıyla tamamladı.


  2006
  Yıllarca süren araştırma ve incelemeler sonunda Anatolian Balloons kuruldu. Mevcut balonculuk firmalarının eksiklerini ve yanlışlarını iyi bildiği için de bu işe başlarken, en üst düzeyde hizmet verebilmek için en iyi ve en üst kalite teçhizatla ve en profesyonel ekiple başladı. Şu anda Kapadokyanın ve dünyanın en büyük balonculuk firması olduğu gibi ISO 9001-2000 kalite belgesine sahip olan ilk ve tek firmadır. Başka bir deyişle ticari sıcak hava balonculuğu da Anatolian Balloons ile en üst noktaya ulaşmıştır.

  2007
  Bugüne kadarki balonculuk tarihçesinde dünyanın en büyük sıcak hava balonu Mısır için rekor amaçlı 30 kişilik olarak üretilmişti. Hem dünya rekorunu kırmak, hem de bu işi en iyi Türkler yapıyor dedirtmek için 36 kişilik, tamamen VIP tasarımlı, dünyanın en büyük sıcak hava balonu bizim için üretildi. Şimdi artık Kapadokya semalarında. Hepimize hayırlı olsun. Anatolian Balloons la daha nice rekorlara.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hava Balonunun Tarihçesi Forum Tarih
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017
Sisli havalarda alınacak önlemler maddeler halinde kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Ocak 2017
Soluk alıp verirken vücudumuza giren havanın izlediği yol Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Hava olayı hava durumu ve iklim arasındaki ilişki Doğa ve Bitkiler 2 Ekim 2016
Bir yerde hava basıncının sürekli değişmesinin sebepleri kısaca nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Eylül 2016

Bu Sayfayı Paylaş