Hava ısınıyor, kene mevsimi açılıyor

'Genel Sağlık' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 14 Mayıs 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hava ısınıyor, kene mevsimi açılıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Havaların ısınmasıyla birlikte ölümlerin de artması dikkatlerin tekrar keneden bulaşan öldürücü Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı'na çevrilmesine neden oldu...


  İlaçlamanın keneyle mücadelede ne kadar etkin olduğu tartışılırken Tarım Bakanı Mehdi Eker'den "Tüm tabiatı ilaçlayamayız" açıklaması geldi. Yanı sıra keneye karşı da uyarılar...

  Keneyi yok etmek için yapılan ilaçlamanın meralar ve tabiatta yaşayan tüm diğer canlıları yok ettiğine dikkat çeken Tarım Bakanı "İlaçla olacak bir şey değil. Tüm tabiatı ilaçlayamayız. İlaçlasan da yok edemezsin. Çünkü kene bir anda milyonlarca larva birden bırakabiliyor. Bütün meraları ormanları ilaçlarsan her tarafı zehirlersin. Canlı kalmaz" dedi.
  PİKNİKTE KONTROL EDİN
  Bakan Eker keneyle yapılan mücadeleye rağmen açık havada kene olasılığı bulunan yerlere yapılan piknik gibi gezilerin ardından mutlaka "kene kontrolü" yapılmasını önerdi.
  24 SAAT FARK EDİLMEZ
  Kenenin vücutta 24 saat kalmadığı takdirde zararı olmadığını belirten Eker "Kene önce vücuda yapışıyor. Sonra kan emebilmek için tıpkı sondaj makinesi gibi derinin altına uzanıyor. Ancak deri altına uzanmadan önce anestezi içeren bir sıvı madde yayıyor. Dolayısıyla o sıvı nedeniyle de kenenin vücuda derinlemesine yapışması hissedilmiyor. Kene bunu 24 saatte yapabiliyor" dedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hava ısınıyor kene Forum Tarih
Havalar ısınıyor kilolara dikkat Diyet Beslenme 20 Mart 2010
Geçmişten günümüze hava ulaşımındaki gelişmeler kısaca Hava ve Deniz Taşıtları 10 Şubat 2017
Sisli havalarda alınacak önlemler maddeler halinde kısaca Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 28 Ocak 2017
Soluk alıp verirken vücudumuza giren havanın izlediği yol Sağlık Merkezi 30 Kasım 2016
Hava olayı hava durumu ve iklim arasındaki ilişki Doğa ve Bitkiler 2 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş