Hatunköy Köyü Maden Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hatunköy Köyü Maden Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Maden Hatunköy Köyü Bilgileri - Hatunköy Köyü Hakkında - Hatunköy Köyü Tanıtımı - Hatunköy Köyü Resimleri  Hatunköy ,Elazığ Maden ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MADEN -

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:62 km

  İlçeye Uzaklığı:25km

  Rakım:1340 m

  Nüfus:

  2000:162
  1997:88

  Tarihi

  Köyün adı 1522 yılına ait tapu tahrir defterlerinde Hatunkendi olarak geçmekte olup bu dönemde yerleşik hayata geçmiş olan ve bu dönemden önce Bağdat çevresinde yaşayan aşiretin iskana tabi tutulmaları sonucu bölgeye yerleştirilmiş ve bu tarihten itibaren bu bölgede yaşamaya başlamışlardır. Köyün adı, bölgeye yerleştirilen ailenin annesinin henüz genç yaşta iken ölmesi sonucu, kendisine hürmeten verilmiştir.Ayrıca 1960 yılında Hatunköyü Barajı kurulmuş ve Hazar Gölü bu barajdan beslenmiştir.

  Coğrafya

  Coğrafya Köy, Hazar Gölüne yaklaşık 1,5 km’dir. Elazığ iline 55 km, Maden ilçesine 25 km uzaklıktadır. Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1300 metre yüksekliğe sahiptir. Hatunköy, 38.483 enlem ve 39.483 boylamlarındadır. 20. yüzyılın başında tamamen ormanlık bir alana sahip iken, bu yüzyıl içerisinde meydana gelen sanayileşme ve hızlı nüfus artışı ormanlıkların kısa sürede ortadan kalkmasına sebebiyet vermiştir. Köyün en tanınmış yerleri: Kuçunan, Kanal Önü, Bağların Önü, Yazı, Çayırlar, Tilki Çayırı, Mezarların Arkası, Tıl Çayırı, Zelin Çayırı, Kırmızı Dere, Aşağı Çeşme, Tecer Kumu, Hace Deresi, Güllüşah Çeşmesi, Tortum Kumu, Palaklar, Bahçe Altı, Hırsız Çeşmesi, Nebi Bayırı, Gorri, Katır Kayaları, İğde Çayırı, Kruksör, Çeşme Önü, Çay Önü, Kamışlık, Kışa Önü, Hozan Yeri, Nator Deresi, Değirmen Önü (Vere Are, Kartal Kayası, Çimor, Vers Bayır, Tepe Üstü, Ayşe Nene Bayırı, Taş Kayası, Avcılar Tepesi, Kömler Altı (Bıne Gummun...

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Kışlar çok soğuk geçer. Yollar kapanır. Kar bir metreyi bulur. Köyün kısa da olsa yolu ulaşıma kapanır. Ancak bu uzun sürmez. Çünkü, köyümüzden öğrencilerimiz, taşımalı olarak okula gitmektedir. Sonbaharda havalar erken soğur. Sebzelere don vurur. Hatta üzümler bile üşür, ancak köyümüzde bu mevsim çok eğlenceli geçer. Bağ bozumu, bulamaçlar, pestil yapımı, kavurma pişirilmesi gibi etkinlikler Ramazan Bayramıyla da birleşince hayat Hatunköy'de güzel geçer.

  Nüfus

  Nüfus Hatunköy halkı; Altunlar, Güçlüler, Oktaylar, KÜÇÜKTAĞLAR, Tunçlar, Arlılar, Cengizler, Okanlar, Eşsizler, Beltekinler, Gözütoklar ailelerinden oluşmakta olup bu ailelerin hepsi birbiriyle şimdilik adeta akraba gibi olmuştur. Köy nüfusu, yaz aylarında serin olduğu için artmaktadır. Bu sebepledir ki, nüfus sayımının yapıldığı döneme göre köyün nüfusunda çok ciddî değişiklikler meydana gelebilmektedir. Köyde okuma, yazma oranı çevre köylere nazaran yüksektir. Rütbeli asker, polis, öğretmen, doktor, savcı, mühendis, işçi, memur vb. mesleklerden birçok kişi vardır.Köyde en kalabalık nüfusa KÜÇÜKTAĞLAR sahiptir. Hatunköy'de hayat çok güzel gaçer.Köy halkı birçok işle uğraşır.Hayvancılık ve tarım yaygındır.Köyde avcılıkta yapılmaktadır.KÖYDE DÜNYACA ÜNLÜ AVCILAR BULUNMAKTADIR...... bu avcıların bazıları rahmetli olmuş bazıları da olmayı beklemektedir. ama asıl avcılar ölmüştür. sali küçükdağ bunların başında gelir. yaşayan ünlü avcılar ise kasso dayı, zülküf hoca dır. başıkonların Ağa'sıda bu konuda fena sayılmaz.bir ara köye bıldırcın yağmıştı gökten. meğerki sali dayının namlusundan çıkan kurşunlar bu bıldırcınlara isabet etmiş. o kadar çok bıldırcın vardı ki bizim göl insanları kaç hafta yedi içtiler ama yine de bitiremediler.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi bundan yaklaşık olarak 15-20 yıl öncesine kadar tarım ve hayvancılığa dayanmakta iken, eğitim seviyesinin yükselmesi ve memuriyet kavramının köy halkı içine girmeye başlamasıyla bu alanlara yöneliş başlamış ve bununla ters orantılı olarak tarım ve hayvancılık önemini kaybetmeye başlamıştır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hatunköy Köyü Maden Forum Tarih
Hatunköy Soma Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş