Hatice Sultan Türbesi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hatice Sultan Türbesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hatice Sultanın Türbesi Nerede
  Hatice Sultanın Mezarı
  kanuni sultan süleymanın Kızkardeşi hatice Sultanın Mezarı Nerede

  Kanuni Sultan süleyman'ın Kızkardeşi hatice Sultanın Türbesi Sultan selim camiinde şehzadeler mezarlığındadır.

  İstanbul ili Eminönü ilçesindeki Süleymaniye Külliyesi’nin içerisinde Kanuni Sultan Süleyman Türbesi’nin yanında bulunan bu türbe 1558 yılında Hürrem Sultan için Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1558 yılında Mimar Sinan’a yaptırılmıştır.

  İstanbul Eminönü ilçesi, Şehzadebaşında, Şehzade Camisinin Kıble yönündeki avlu içerisinde Hatice Sultanın Türbesi bulunmaktadır. Hatice Sultanın kim olduğu konusunda kaynaklarda bir bilgiye rastlanmamıştır. Türbenin kitabesi de olmadığından bu konuda ileri sürülen iddiaların ne derece doğru olduğu da bilinmemektedir. Sicil-i Osmanîde bu türbenin Yavuz Sultan Selimin (1512-1520) kızına ait olduğu yazılıdır. Haluk Şehzuvaroğluda Sultan III. Muradın (1574-1595) kızı olduğunu belirtmiştir. M. Çağatay Uluçay Sultan III. Murad-ın bu isimde bir kızı olmadığını yazmıştır. Hatice Sultan Şehzadeler Türbesinde gömülüdür. Bazı araştırmacılar da burada Yavuz Sultan Selim-in kızı Hatice Sultan-ın çocuklarının gömülü olduklarını ileri sürmüşlerdir.

  Türbe sekizgen planlı, kesme köfeki taşından tek kubbeli bir yapıdır. Kubbe doğrudan doğruya sekizgen gövdenin üzerine oturtulmuş, saçak hizasında da iki sıralı kirpi saçak dizisine yer verilmiştir. Dış cepheler birbirinden köşeli sütunlarla ayrılmıştır. Duvarların alt tarafı köfeki taşından, üst tarafı da tuğladan örülmüştür. Cephelerde altlı üstlü pencereler bulunmaktadır. Bu pencerelerden alt sıradakiler demir parmaklıklı ve dikdörtgen söveli, üst sıradakiler de sivri kemerlidir. Yalnızca giriş kapısının bulunduğu yüzde pencereye yer verilmemiştir. Türbenin içerisinde herhangi bir bezeme unsuruna rastlanmamaktadır.

  Türbe içerisinde dört sanduka bulunmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hatice Sultan Türbesi Forum Tarih
Hatice Sultan Taçları Değerli Taşlar ve Takılar 8 Haziran 2011
Hatice Sultanın Yüzüğü Değerli Taşlar ve Takılar 8 Haziran 2011
Hatice Sultanın Takıları Değerli Taşlar ve Takılar 8 Haziran 2011
Hatice Sultan Pargalı İbrahim Aşkı Tarihi Bilgiler 6 Haziran 2011
Hatice Sultan Resmi Sanatçı-Ünlü Resimleri 6 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş