Hatayda tarim

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hatayda tarim konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  TARIM

  Hatay İlinin Ekonomisi tarım ağırlıklıdır. Hatay İlinin topraklarının % 50’si (270.766 hektarı) tarım alanı olup, toprakları bereketli ovalarla kaplıdır. Dörtyol-Erzin-Payas Ovaları, İskenderun-Arsuz ve Samandağ Ovaları Hatay’ın kıyı ovalarıdır. Bu ovalar alüvyol topraklarla kaplı verimli düzlüklerdir. Bu ovalarda özellikle turfanda sebzecilik ve narenciye yoğundur. Hatay’ın en büyük ovası Amik Ovası olup, 119.300 hektar büyüklüğündedir. Amik Ovası; Hatay İlinin orta kesiminde; Asi, Karasu ve Afrin vadi tabanlarının dolmasıyla ortaya çıkan geniş bir düzlüktür. Amik Ovası ; kil, kireçli balçık ve kumdan oluşan yaklaşık 60 metre kalınlığında bir alüvyon toprak tabakasıyla örtülüdür.Ovada belli başlı yetiştirilen ürünler; pamuk, buğday ve II.ürün mısır yetiştirilmektedir. Ayrıca bir miktar arpa, yulaf, ayçiçeği gibi tarla ürünleri ile biber, soğan, bamya gibi sebzeler yetiştirilmektedir


  Hatay tarımı 1950’lerden sonra traktörün yaygınlaşmasıyla büyük bir değişim yaşamış, tarımsal mekanizasyon ve gübre kullanımı ile hızla gelişmiştir. Hatay ilindeki tarımsal işletmelerin büyük çoğunluğu 10 ile 50 dekar arasında araziye sahip küçük işletmelerden oluşmaktadır.
  Hatay ilinin Altınözü ve Yayladağı gibi dağlık kesimlerinde tütün ekim alanlarının azaltılması ile birlikte başta zeytincilik ve badem, kayısı, nar gibi çeşitli türde meyve ağacı yetiştiriciliği gelişmiştir. Ayrıca; İlimiz Hassa ilçesinde üzüm yetiştiriciliği ve bağcılıkta yoğun olarak yapılmaktadır.
  Hatay İlinin Türkiye’nin tarımsal üretimi içindeki payına baktığımızda; pamuk (kütlü) % 10, taze soğan % 9, marul (göbekli) % 25, maydanoz % 40, erik % 7, zeytin % 5, portakal % 17-18, mandalina % 19-20 ve nar % 8 oranıyla ilk sıralarda yer almaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hatayda tarim Forum Tarih
Hatayda Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Hatay Tanıtımı 24 Ocak 2012
Hatayda Nerelerden Burs Bulabilirim Rehberlik 16 Ocak 2012
Hatayda Bulunan Tarihi Yerler Hatay Tanıtımı 31 Ocak 2011
Hataydaki Bazı Önemli Telefonlar Akdeniz Bölgesi 27 Ekim 2010
Hatayda hayvancilik Akdeniz Bölgesi 27 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş