Hatayda hayvancilik

'Akdeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hatayda hayvancilik konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  HAYVANCILIK

  Hatay’da tarımsal işletmelerin büyük bir oranında bitkisel üretim ve hayvancılık birlikte yapılmakta, hayvancılık ek bir faaliyet kolu olarak yürütülmektedir.
  Hatay ilinde tarımsal faaliyetler içerisinde hayvancılığın bitkisel üretime göre daha az gelir sağlaması, başta pamuk olmak üzere endüstriyel bitkilerin üretiminin artmasına neden olmuş, otlak alanları büyük ölçüde tarla alanlarına dönüştürülmüştür.


  Bu durum; ilde hayvancılığın gerilemesine ve günümüzde Hatay ili hayvan varlığının, ilin kendi ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyin gerisinde kalmasına sebebiyet vermiştir.
  Hatay ili hayvan varlığı içerisinde en büyük paya başta tavuk sayısı ile olmak üzere kümes hayvancılığının sahip olduğu görülür. Mevcut hayvan varlığı içerisinde büyük baş hayvan varlığı yıllardan beri gerileme gösterirken ilimizde son yıllarda süt sığırcılığının artması için gebe düve dağıtımı yapılmaktadır.

  Hatay’da üretilen hayvansan ürünler içinde süt ilk sırayı almaktadır. Hatay’ın en önemli hayvansal ürünü olan süt, Türkiye yıllık süt üretiminin % 1,3’ne, et üretimi ise Türkiye yıllık et üretiminin % 1’ne karşılık gelmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hatayda hayvancilik Forum Tarih
Hatayda Bulunan Halk Eğitim Merkezleri Hatay Tanıtımı 24 Ocak 2012
Hatayda Nerelerden Burs Bulabilirim Rehberlik 16 Ocak 2012
Hatayda Bulunan Tarihi Yerler Hatay Tanıtımı 31 Ocak 2011
Hataydaki Bazı Önemli Telefonlar Akdeniz Bölgesi 27 Ekim 2010
Hatayda tarim Akdeniz Bölgesi 27 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş