Hatay iskenderun ilçesi

'Hatay Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 27 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hatay iskenderun ilçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İSKENDERUN İLÇESİ

  Yüzölçümü : 759 km²
  Toplam Nüfusu : 287.384
  İlçe Merkezi : 159.149
  Belde ve Köy Nüfusu : 128.235

  İskenderun Büyük İskender’e izafe edilerek Milattan Önce 333 yılında kendisi ya da daha sonra Antigore tarafından Alexandirya ismi ile kuruldu. 9. yüzyıldan sonra “Küçük İskenderiye” denildi. 16. yüzyılın ilk yarısında Osmanlılara geçmiştir 1. Dünya savaşının bitmesi üzerine 9 Kasım 1918’de önce İngilizler tarafından işgal edilmiş, ardından 12 Kasım 1918 tarihinde Fransızlar tarafından denizden asker çıkarmak suretiyle işgal edilmiştir. 23 Temmuz 1939’da Hatay Devletinin Türkiye’ye katılmasıyla il olan Hatay Vilayetine, ilçe merkezi olarak bağlanmıştır.

  İskenderun körfezinin doğusunda Amanos dağları yükselmekte olup, İskenderun bu dağların eteğinde kurulmuştur. Körfezin güneyinde Arsuz ovası ve İskenderun ovası ile noktalanmaktadır. İlçenin kuzeyini Dörtyol, doğusunu Kırıkhan, güneyini Belen ve Samandağ ilçeleriyle batısını İskenderun körfezinin kıyıları çevreler. İskenderun’da tamamen Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazın sıcaklık 40 C0 derece civarında olmakta, kışın ise yağışlı ve ılıman bir iklime sahip durumdadır.

  İskenderun' da 1970' li yıllarda faaliyete geçen İskenderun Demir Çelik Fabrikası ve Ortadoğu’ya açılan İskenderun Limanı’nın canlanmasını takiben hızlı bir sanayileşme ile birlikte yoğun bir nüfus artışı yaşanmaktadır. Kırsal kesimin tamamı tarımla ilgilidir. Başlıca ürünler buğday, narenciye, sebzecilik, zeytincilik ve meyveciliktir. Küçükbaş ve büyükbaş havyan bulunmakla beraber hayvancılığın gelişmiş olduğu söylenemez. İskenderun Demir Çelik fabrikaları, süperfosfot, gübre, çimento fabrikası, ekinciler haddahanesi, fil filtre, noksel çelik boru sanayi gibi büyük sanayi kuruluşlarının sayısı 35’in üstündedir. İlçede 1 O.S.B’i ve 2 adet K.S.S mevcuttur. Bunun yanında; sayıları 100’e yakın bulunan küçük ölçekli sanayi tesisleri vardır. İlçenin 30 km uzağında bulunan Arsuz ve Gülcihan bir deniz turizm merkezidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hatay iskenderun ilçesi Forum Tarih
Nene Hatun Anaokulu Hatay İskenderun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Dr.gani Bahadırlı 75.yıl Anaokulu Hatay İskenderun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Demirçelik Anaokulu Hatay İskenderun Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Hatay - İskenderun - İskenderun Tosçelik Fen Lisesi Liselerimiz 14 Haziran 2010
Hatay - İskenderun - İskenderun Gözcüler Lisesi Liselerimiz 12 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş