Hatay Dağ Ceylanı

'Diğer Hayvanlar' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 19 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hatay Dağ Ceylanı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hatay Dağ Ceylanı

  Orta Doğu Teknik, Aksaray ve Harran üniversiteleri ile Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hatay'da ekolojik ve genetik araştırmalar yaptı. Araştırmada Aksaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tolga Kankılıç, ODTÜ'den araştırma görevlisi Deniz Özüt, Harran Üniversitesinden Dr. Şükrü Gürler, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nden uzmanlar birlikte çalıştı.

  Hatay'da yapılan çalışmalar sonucunda bir yıl önce bir ceylan topluluğu ile karşılaşıldı, topluluk içindeki bazı ceylanlardan örnekler alındı.

  Elde edilen sonuçlara göre, Türkiye faunasına yeni bir büyük memeli hayvan türünün katıldığı anlaşıldı. Aksaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Tolga Kankılıç, şu bilgileri verdi:

  "Bugüne kadar Türkiye'de Şanlıurfa bölgesinde yaşayan tek bir ceylan türü 'Gazella subgutturosa' biliniyordu. Hatay'da yaşayan ve farklı bir ceylan türünün 'Gazella gazella' daha olduğunu bilimsel olarak ortaya çıkarttık.

  Bölgedeki ceylanlardan toplanan doku ve dışkı örnekleri ile Şanlıurfa'da yaşayan ceylan örneklerinin karşılaştırmalı genetik ve morfolojik analizlerini yaptık. Elde edilen verileri Yeni Zelandalı bir ceylan uzmanına gönderdik, bu türün 'Gazella gazella' olduğu cevabını aldık. Bu türlerin dünyada neslinin tehlike altında olduğu, kırmızı listede yer aldığı biliniyor. Türkiye'nin bu yeni türüne 'Hatay Dağ Ceylanı' adını verdik."

  Araştırmaya katılan Deniz Özüt ise bu türlerin genellikle İsrail ve Filistin bölgesinde yaşadığının bilindiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

  "Hatay bölgesi, dağ ceylanının Türkiye'de bulunduğu tek bölgedir ve dünyada 'Gazella gazella' olarak bilinen türün en kuzey toplumunu oluşturmaktadır. Geçen yüzyılda Adana ve Ceyhan bölgesinde de bulunduğu tahmin edilmekteyken günümüzde bu bölgelerde soyu tükenmiştir."

  Öğüt, bölgede 200-250 arasında dağ ceylanı bulunduğunu tahmin ettiklerini açıkladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hatay Dağ Ceylanı Forum Tarih
Hatay Samandağı Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Hatay Tanıtımı 27 Kasım 2012
Hatay Yayladağı Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Hatay Tanıtımı 27 Kasım 2012
Yayladağı Anaokulu Hatay Yayladağı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
75.Yıl Anaokulu Hatay Samandağı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Hatay - Yayladağı - Yayladağı Lisesi Liselerimiz 14 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş