Hat Türleri

'El Sanatları' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 9 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Hat Türleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hat sanatının doğduğu dönemde ortaya çıkan altı tür yazı vardır. Bunlara sitte denir. Kufi Tevki Sülüs Reyhani Nesih Rika. Bunlardan bir kısmı köşeli bir kısmı yuvarlak hatlardır. Kûfi köşelidir. Nesih sülüs rik'atevkii tomar muhakkak gubari ise yuvarlak hatlardır. Bölgelere göre hatlar Mağribi (Kayrevani Endülüsi Fasi Mağribi Sudani) Talik (Talik nestalik Divani Şikeste Divani Celi) Uzakdoğu (Sini Cavi)'dur.


  Şekillerine Göre Hatlar

  İranlılar'ın bulduğu tâlik dışında başka birçok yazı türü daha vardır. Bunların bir bölümü fazla yaygınlaşamamış bir bölümü de belli alanlarda kullanılmıştır. Örneğin Türkler'in geliştirdiği divani yazı yalnızca Divan-ı Hümayun'da yazılan önemli belgelerde yazılması ve okunması özel eğitim gerektiren siyakat ise mali kayıtlarda kullanılmıştır. Kolay yazıldığı için günlük yaşamda yaygın olarak kullanılan bir yazı türü olan rik'a da 19. yüzyılda sanat yazısı durumuna gelmiştir. Rik'a ile altı yazı türünden biri olan rika birbirine karıştırılmamalıdır.

  Büyüklüklerine Göre Hatlar

  Hat sanatında yazılar büyüklüklerine göre de farklı adlarla anılırdı. Duvarlara asılan levhalarda cami türbe gibi dinsel yapılardaki kuşak ve kubbe yazılarında her tür yazıtta kullanılan ve uzaktan okunabilen yazılara iri anlamında: celi adı verilirdi. Daha çok sülüs ve tâlik yazının celisi kullanılmıştır. Alışılmış boyutlardan daha küçük harflerle yazılan yazılara hurde gözle kolay seçilemeyecek boyuttaki yazılara da gubari (toz) denilirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Türleri Forum Tarih
Toprak türleri ve özellikleri kısaca Doğa ve Bitkiler 6 Şubat 2017
Çevremizde en fazla kullanılan iletişim türleri kısaca Eğitim Bilgileri 21 Ocak 2017
Masal türleri kısaca Masallar-Hikayeler-Destanlar 18 Ocak 2017
İklim değişikliklerinin bitki ve hayvan türlerine etkisi kısaca Doğa ve Bitkiler 23 Kasım 2016
Marmara Bölgesinin ağaç türleri kısaca Marmara Bölgesi 25 Nisan 2015

Bu Sayfayı Paylaş