Hatırlanması Gereken Ayetler....! - Salavat Okumanın Faydaları

'Dini Sohbetler Dini Forum' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Hatırlanması Gereken Ayetler....! - Salavat Okumanın Faydaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Rabbımız, Al-i İmran Suresi 31.Ayet-i Kerime'de şöyle buyuruyor:

  "Habibim Ahmed, Rasulûm yâ Muhammed de ki: Eğer ALLAH'ı seviyorsanız bana uyunuz ki; ALLAH da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. ALLAH son derece bağışlayıcı ve esirgeyicidir."

  Hadis-i Şerif'te de: "Bir defa bana salavât gönderene, Cenab-ı ALLAH on defa rahmet eder."

  Tek bir salavat okuyacağız, Hâlık-ı Zülcelâl on defa rahmet edecek. Niçin böyle? Peygamberimiz çok büyük olduğundan, ALLAH yanında çok sevgili olduğundan Rasullullah (s.a.v.)'i memnun edenlerden ALLAH da memnun oluyor. Galip Efendi şöyle vasfediyor Peygamberimizi:

  Hutben okunur minber-i iklim-i bekâda

  Hükmün tutulur mahkeme-i rûz-i cezâda

  Gülbank-ı kudûmun çalınır arş-ı Hüdâda

  Esmâ-ı şerifin anılır arz u semâda

  Sen Ahmed ü Mahmûd u Muhammedsin Efendim

  Hak'tan bize Sultan-ı müeyyedsin Efendim.

  Molla Câmî de:

  "Bahçe tarafına gitmiştim. Bütün gülleri açılmış gördüm. Gül bahçesinden Hz. Muhammed (s.a.v.)'in kokusu geliyordu. Güneş onun yüzünü, gece saçlarını vasfeder", diyerek duygularını ifade ediyor.

  ALLAH'ımız, Peygamberimiz için gözlerimizi, burunlarımızı açsın da görebilelim; kokusunu hissedebilelim. Kulaklarımızı açsın da O'nun kemâlâtını dinleyebilelim. Abdulvahab-i Şarânî, Envâr-ı Kutbiyyesi'nde Salavât-ı Şerife okumanın on tane faydasını şöyle kaydediyor:

  1- Salavât okumak, hataların affına, derecelerin ref'ine (yükselmesine), amellerin kabulüne sebep olur.

  2- Dünya ve ahiret âfetlerine karşı gelir, mânî olur. Kıyamet günü o kimsenin imanına Rasûl-ü Ekrem (s.a.v.) şehâdet eder. "Şahidin benim ya Rabbi! Bu kulun, bu ümmetim imanlıdır. Bana salavât okumuştu", der.

  3- Kul hakkı dışında bütün günahların bağışlanmasına ve Şefaat-ı Nebeviyye'ye vesile olur.

  4- ALLAHu Teâlâ'nın gazabından, azâbından emin olarak, Rahmet-i Hakk'a mazhar olur. Güneşin bir mızrak boyu inip, beyinlerin kaynadığı mahşer gününde arşın gölgesinde gölgelenir.

  5- Salavât okuyanın mizanda sevabı ağır gelir. Peygamberimizin Kevser havzından kana kana içer.

  6- Daha dünyada iken cennetteki makamını görür. Ahirete intikali anında cennetteki makamı gösterilir.

  7- Salavât okumak, ALLAH indinde ibadetlerin en makbullerindendir. Rasulullah sevgisi gönüllerimizin gıdasıdır. Sadece insanlar değil, bütün yaratılmışlar O'na hayrandır. Rivayete göre, gök ile yer iddiaya girdiler. Gökyüzü dedi ki:

  "Yağmur bizden iner, Dünyayı aydınlatan güneş, meyvelerin rengini veren yıldızlar, lezzetini veren ay bizdedir. Hiç günah işlemeyen melekler bizde, Cebrail, Mikâil, İsrafil, Azrail bizde; Beytü'l Mâmur, Arş-ı Azâm, Levh ü Kalem, Sidretü'l-Müntehâ hepsi bizde; ben üstünüm", dedi.

  Yeryüzü mahsun olunca, ilham yoluyla şöyle söyletildi: "Ey gökyüzü, senin yaratılmana vesile olan iki cihan güneşi Hz.Muhammed Mustafa (s.a.v.) de bizde doğacak, bizde büyüyecek ve bizim toprağımızda, Medine-i Tahire'de yatacak."

  Bunun üzerine gökyüzü ağladı ve yâ Rabbî, Habibim, eğer sen olmasaydın kâinâtı yaratmazdım dediğin Rasûlün ne olur beni de şereflendirsin. Miracın sebeplerinden biri de budur denir. ALLAH, Peygamberimizden ayırmasın bizi.

  Şairin biri diyor ki: Bütün ağaçlar kalem olsa, bütün denizler mürekkep olsa, yer gök kağıt olsa Hz.Peygamber (s.a.v.)'in vasfını bitiremezler. ALLAH O'nu kendi nurundan yaratmış.

  Bir toplantının sonunda salavât-ı şerife getirmek adabdandır. Ayet-i Celilede: "Şüphesiz ki iyilikler, kötülükleri yok eder" buyurulur.

  8- Salavât, meclisleri nurlandırır, fakirlik ve sıkıntıların yok olmasına sebeptir. Çok salavât okuyanın ehl-i cennet olduğu kesin gibidir.

  9- Salavâta devam eden kimse, mahşer gününde Peygamberimize en yakın olacak kişidir. Çünkü salavât, sevginin işaretidir ve sevdiği ile beraberdir.

  10- Salavât okumak kalpten pası siler. Münafıklığı, şâkiliği temizler. Bütün mü'minlerin kalbinde o kimseye karşı muhabbet tecelli eder. Ve devam edilirse Fahr-i Kâinat Efendimizi evvela rüyada, sonra açıktan görmeye vesile olur.

  İmam-ı Şarânî Hazretleri: "Her gün Peygamber Efendimizle kabrinin üzerine elimi koyarak konuşmazsam kendimi ricâl-i mü'minînden saymam", diyor.

  Yıllarca bize Peygamberimizi unutturmaya çalıştılar. Onun için Peygamber Efendimizi anlatmamız lazım. Çokça salavât okuyarak gönlümüze O'nun muhabbetini yerleştirmemiz lazım. Rabbımız dünyada, ahirette Peygamberimizden ayırmasın bizi.

  Hamd olsun alemlerin Rabbi olan ALLAH'a.

  Salavat-ı Şerife

  Sallallahu hi Vessellem: "Kim bana bir salât getirirse, Allah ona bununla on salât getirir." buyurmuştur. (Müslim: 1/228)

  Sallallahu Aleyhi Vessellem: "Kabrimi bayram yerine çevirmeyin. Bana salât getirin. Getirdiğiniz salât nerede olursanız olun bana ulaşır." (Ebu Davud: 2/218)


  "Allahumme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed "

  Diğer Bir Salâvat;

  "Allahumme salli âlâ seyyidina Muhammedi-ninnebiyyi ümmiyyi ve ala alihi ve sahbihi ve sellim."

  "Allah'ım! Ümmi Peygamber Muhammed (sav)'e onun aline ve ashabına salât ve selam eyle."​
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş