Hastalik Hastasi Olmayin

'Genel Sağlık' forumunda MaSuK tarafından 6 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. MaSuK

  MaSuK Üye

  Hastalik Hastasi Olmayin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hastalık Hastası Olmayın

  Hipokondriazis (Hastalık hastalığı), doktorlarca bireyin vücudunda hissettiği nitelik ve niceliksel farklılıkları yanlış yorumlayıp, bunlara kötü bir anlam vererek, ağır bir hastalığı olduğu ya da olacağı düşünce ve korkusunu yaşaması olarak tanımlanırken, aslında kişilerde görülen bir ruh hastalığı olarak belirtiliyor.

  İHA muhabirinin internetten derlediği bilgilere göre, tıp dilinde Hipokondriazis halk arasında ‘hastalık hastalığı’ olarak bilinen rahatsızlık doktorlarca bir çeşit ruh hastalığı olarak görülürken, muayene edilmelerine rağmen hastaların tatmin olmadıkları ve aynı düşüncelerinin devam ettiği biliniyor. Doktorlar bu rahatsızlığın kişide yüksek gerilime yol açarken, mesleki alanda kendi işlev düzeylerinde bozulmalara neden olduğunu da belirtiyorlar. Uzmanlar bu rahatsızlığın en fazla 20-30 yaşları arasında gençlerde görüldüğüne işaret ederken, hastaların özel bir muamele ve tedavi beklentisi içinde oldukları belirtiyorlar.

  Rahatsızlığın etkisiyle kişilerin işlerine yönelik ilgilerinin azaldığını vurgulayan uzmanlar, hastaların hastaneye yatış, check-up, tomografi, MR incelemeleri yaptırarak hastalığı daha da pekiştirdiklerini belirtiyorlar. Uzmanlar rahatsızlığın altında yatan sebeplerin kişide varolan çevreye yönelik saldırgan ve öfke yüklü dürtülerin bastırma ve yer değiştirme şeklindeki savunma mekanizmaları ile fiziksel yakınma olduğu vurgulanıyor. Buna karşılık doktorlar kişinin sosyo-ekonomik durumun iyi olması, kaygı ya da depresif bozukluklar gibi tedavi edilebilir diğer rahatsızlıkların bulunması, beraberinde bir kişilik bozukluğu ve vücutsal bir rahatsızlığın olmaması hastalığın tedavisini kolaylaştırırken, uzmanlar hastalığa uygun ilaçların kullanımı ve bireysel ya da grup halinde uygulanabilen psikoterapi ile hastalığın tedavi edilebildiğini belirtiyorlar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hastalik Hastasi Olmayin Forum Tarih
Küresel ısınma dünyada beslenme yetersizliğine bağlı hastalıklar ve açlık ile ilişkisi nasıl kurulur Sorular ve Cevaplar 30 Ocak 2017
B vitamini eksikliğinde ortaya çıkan hastalıklar Genel Sağlık 18 Ekim 2015
Enzim eksikliği hastalıkları nelerdir Genel Sağlık 7 Ocak 2015
Mineral eksikliği sonucunda meydana gelen hastalıklar Genel Sağlık 3 Aralık 2014
Solunum sistemi hastalıkları hangileridir Genel Sağlık 13 Kasım 2014

Bu Sayfayı Paylaş