Hastalıkların Gizli Nedenleri

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hastalıkların Gizli Nedenleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hastalıkların Gizli Nedenleri

  Vücudunuzda aniden ortaya çıkan pek çok hastalığın sebebi, farkında olun ya da olmayın, strestir! Stresin tetiklediği hastalıklar ve çözüm yolları

  [​IMG]

  Stres yaşadığınız zaman, vücut bağışıklık sistemi hücrelerini kontrol eden sitokin isimli bir kimyasal salgılar. Bu kimyasal virüslerle savaşır ancak burun tıkanıklığını da fazlalaştırır. Eğer aile ilişkilerinde, maddi sorunlarda veya iş problemlerinde çok uzun süreli bir çıkmaz yaşarsanız; soğuk algınlığı gibi hastalıklar kapınıza dayanacaktır.

  Bu sorunun üstesinden gelmek istiyorsanız, egzersiz yapmaya başlayın. Özellikle hayatınızda zorluklar yaşadığınızda, egzersize ağırlık verin. Egzersiz yapmak, stres hormonlarını düşürür. Yapılan araştırmalar , egzersiz yapan insanların daha az gripal enfeksiyon gibi hastalıklara yakalandığını gösteriyor.

  Stres yaşayan kişilerde sıklıkla görünen belirti karın ağrısı ve midedeki rahatsızlıklardır. Bağırsak bölgesinde, omurlardaki kadar sinir bulunur. Stres anında salgılanan hormonlar, bu bölgede etki gösterir.
  Bu sorunla başa çıkmak için, yoga ve meditasyon gibi, vücudu stresten arındıracak bazı programlar uygulayabilirsiniz.

  Stresin en sık görülen belirtisi başağrısıdır. Stres yaşadığınızda, başağrısı ve migrenin azmasının pek çok sebebi vardır. Stres altında olduğunuzda, boyun ve kafanızdaki kaslar gerilir. Aynı zamanda nefesiniz daralır ve ciğerdeki karbondioksitin tümü boşalmaz. Bu yüzden başağrıları çekersiniz.
  Bu ağrıyla başa çıkmak için, nefesinizi düzenlemeniz gerekir. Derin ve ritmik nefes alarak, kaslarınızdaki gerilimi azaltın. Bu sayede damarlar rahatlar ve hücrelere oksijen ulaşır. Beş saniye boyunca nefes alın. Aldığınız nefesi üç saniye tutun ve yine beş saniye boyunca geri verin.

  Stres, kaliteli uyku uyumanızı engeller. Yaşadığınız uykusuzluk da, tüm gün boyunca performansınızı etkiler. Bu durumdan kurtulmanın yollarından biri, sizi strese sokan olayları bir kağıda yazarak, her şeyi tek bir zaman dilimi içinde incelemek. Böylece gece yatağınıza girdiğinizde, sizi meşgul eden düşüncelerden kurtulursunuz.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş