Haseki Mahidevran Sultan’ın Hayatı Saraydaki Yaşamı

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 26 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Haseki Mahidevran Sultan’ın Hayatı Saraydaki Yaşamı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haseki Mahidevran Sultan’ın Hayatı Saraydaki Yaşamı  Kanuni Sultan Süleyman padişahın eşi olan Haseki Mahidevran Sultan’ın yaşamını anlatan yazı aşağıdadır. Bilgilerinize…
  Mahidevran Sultan ya da Mahidevran Gülbahar Sultan (ö. 1580) Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman‘ın eşlerinden biridir.
  Mahidevran Sultan’ın Arnavut kökenli olduğu tahmin edilmektedir. Mahidevran Sultan’ın Kanuni’yle tahta çıkmadan önce Manisa valisi olarak görev yapmaktayken evlendiği bilinmektedir.
  Mahidevran Sultan 1515 yılında Kanuni’nin ilk erkek oğlu olan Şehzade Mustafa’yı dünyaya getirdi. 1520 yılında eşinin padişah olması üzerine çocuklarıyla birlikte İstanbul’a geldi. Bu sırada Hürrem Sultan saray haremine girmişti ve kısa zamanda Kanuni’nin en sevdiği eşi haline gelmişti. 1524 yılında Hürrem Sultan da bir erkek çocuk dünyaya getirdi.
  Şehzade Mustafa yetişkinliğe ulaşınca Osmanlı geleneğine uyarak Amasya’ya vali olarak gönderildi. Gene gelenek olduğu üzere annesi Mahidevran Sultan da oğluyla birlikte Amasya ‘ya gitti. Şehzade Mustafa’nın Kanuni’nin en büyük oğlu olması ve sevilen bir şehzade olması nedeniyle babasından sonra tahta çıkması bekleniyordu. Ancak Kanuni 1553 yılında oğlu Mustafa’yı kendisini tahttan indirmeyi planladığı inancıyla boğdurttu. Hürrem Sultan‘ın Kanuni’yi bu kararında etkilediği inancı yaygındır.
  Şehzade Mustafa’nın öldürülmesinden sonra Mahidevran Sultan iyice gözden düştü. Yaşamının büyük bir bölümünü fakir olarak oğlunun mezarının bulunduğu Bursa’da geçirdi. Ancak annesi Hürrem Sultan‘ın ölmesinden sonra Hürrem Sultan‘ın oğlu II. Selim Mahidevran Sultan’a maaş bağlattı ve 1555 yılında oğlu Mustafa’nın türbesini yaptırttı.
  Mahidevran Sultan 1580 yılında Bursa’da öldü. Oğlunun türbesine gömüldü.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haseki Mahidevran Sultan’ın Forum Tarih
Haseki Hastanesi Randevu Sorgulama Genel Sağlık 18 Kasım 2011
Haseki Hastanesi Randevu Alma Online Genel Sağlık 16 Kasım 2011
Haseki küpesi çiçeği hakkında bilgi ve resimleri Çiçek / Gül Resimleri 14 Şubat 2011
Haseki Küpesi (Aquilegia coerulea) Doğa ve Bitkiler 22 Ekim 2009
Aquilegia Coerulea - Haseki Küpesi Doğa ve Bitkiler 3 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş