Hasanlar Köyü Dursunbey Balıkesir

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hasanlar Köyü Dursunbey Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Dursunbey Hasanlar Köyü Bilgileri - Hasanlar Köyü Hakkında - Hasanlar Köyü Tanıtımı - Hasanlar Köyü Resimleri  Hasanlar ,Balıkesir Dursunbey ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: DURSUNBEY

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:87 km

  İlçeye Uzaklığı:30 km

  Rakım:715 m

  Nüfus:

  2000:77
  1997:54

  Tarihi

  Zamanında köy dursunbey ile balıkesir arası tek bağlantı yolu imiş.Bu yol İpekyolunun bir kolu imiş.Buranın güvenliğini sağlamak için Akbaşlar Köyü kurulmuş.Sarıyol denen bu yolda yolcuların konaklaması için güzel bir han varmış.Bu han güzelliğinden dolayı Hashan diye anılırmış.Karakeçili yörük aşiretinden bir grup 1860'lı yıllarda gelip bu hana yakın bir tepede yerleşmiş ve köy kurmuş.Kurulan bu köye Hashanlar denmiş.Köy iki mahallelidir.Büyük mahalle önce kurulmuştur.Buranın kurucuları Çandırlar ve Müminler adında iki Karakeçili yörük ailesidir.Sonradan başka bir Karakeçili sülalesi olan Mercanlar gelmiş ancak büyük mahalleliler onları karşı mahallenin olduğu yere kovmuş.Böylece iki mahalle oluşmuş.

  Kültür

  Köy günümüzden yaklaşık iki yüz yıl önce yörede konup göçen Karakeçili yörükleri tarafından kurulmuştur.Karakeçili yörüklerinin bu civarda Kepsut, Dursunbey ve Bursa Mustafakemalpaşa'ya bağlı 35 kadar köyü vardır.Aşiret yapısı günümüze kadar korunmuştur.Yakın zamana kadar Kepsut'a bağlı Karakeçili köyleri ile evlilik bağları kurulmuştur.Soy bozulmasın diye başka oymaklardan olan köylere kız verilmemiştir.Karakeçili ağzı ile konuşulur.Bu ağız tipik Ege ağzının özelliklerini taşır.Bilhassa şimdiki zaman çekimi Muğla,Denizli gibi Ege şivelerini andırır.Köy halkının çoğunluğu Balıkesir'e göç etmiştir.Kültürü oraya da taşımıştır.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 87 km, Dursunbey ilçesine 30 km uzaklıktadır.Doğa Olarak Çok Süper Bir Köydür. Av,Piknik Yürüyüş Sahaları Bol Miktardadır.Doğal Bir Güzellik Harikadır. Köyün 3 Km Kadar Çıkışında Doğal Oluşum Olan Bir Mağara Yer Alır Girişi Dar Aşağı Doğru Genişleyip Bir Fotbol Sahası Büyüklüğüne Ulaşmıştır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.Kışları mutlaka iki-üç defa yoğun kar yağışı olur.Yollar kapanır.Bu açıdan tam bir mahrumiyet bölgesidir.Doğu Anadolu'yu aratmaz.Yoğun bir orman örtüsüne sahiptir ayrıca.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım bitkisi olarak buğday çeşitleri yetiştirilir.Hayvancılık büyük baş hayvancılıga dayanır.Et ve sütü için beslenir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Bilgi yok.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olupmayıp köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hasanlar Köyü Dursunbey Forum Tarih
Hasanlar Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 21 Ocak 2011
Karahasanlar Köyü Yenipazar Bilecik Bilecik Tanıtımı 27 Nisan 2010
Mollahasanlar Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 27 Nisan 2010
Karahasanlar Köyü İnegöl Bursa Marmara Bölgesi 21 Nisan 2010
Hasanlar Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş