Hasankendi Köyü Merkez Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hasankendi Köyü Merkez Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hasankendi köyü biligleri - hasankendi köyü tanıtım - hasankendi köyü resimleri  Hasankendi, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  İklim

  Köyün iklimi, kara iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 1253
  2000 908
  1997 923

  türk ırkı sağolsun
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım alanında en çok kuraklığa dayanıklı buğday, arpa, nohut, mercimek gibi tahıllar tercih edilmektedir. Hayvancılıkta ise küçük ve büyükbaş hayvanalar yetiştirilmektedir. Köyün en çarpıcı özelliği, çok sayıda dut ağacı olması ve bu ağaçların ekonomik bir değerinin olmamasıdır.

  Köyde tarım hem ilkel hem de makinelerle yapılmaktadır. Atatürk Barajı'na 3 kilometre gibi yakın bir mesafede olmasına rağmen sulama yapılamamaktadır.

  Nüfusun önemli bir bölümü bahar aylarından itibaren komşu illerde çalışmak için ayrılır. Sulama imkanlarının olmaması nedeni ile verimli topraklardan istenen verim alınamaması bu durumu doğurmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT centesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardı; şimdi ise kapatıldı.

  Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş