Hasanağa Köyü Daday Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hasanağa Köyü Daday Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hasanağa köyü bilgileri - hasanağa köyü tanıtım - hasanağa köyü resimleri



  Hasanağa, Kastamonu ilinin Daday ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.yanlız 2. dünya savaşı sonucunda bazı ermeni vatandaşları köyün kuzey batı 2 klm ileri köy kurmuşlardır daha sora bazı orman hektarlarını parselleyip ağaçları kökünden söküp taralalar ortaya çıkarmışlardır köyün büyüklerinden edinilen blgilere göere ermeni ve yarli vatandaşların arasında sıkı bir geçimsizlikler ortaya çıkmış daha sora teker teker göç etmişlerdir.hala daha günümüzde kalıntıları ve tarlaları,mezarları mevcuttur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemeklerikyün genel bir yamaği yada oraya özel bir yamaği yoktur.yanlız diğer çevere köyler ve dadayın meşhur olan etli ekmeği mevcuttur.ilçe merkezinde etli ekmeği fırınlarda pişirme işlemi olurken köylerimizde saç üzerin de pişirilmekmektedir.bunun yanında hamur işleri yoğundur.bunlar:erişte,bandırma,haluçka yamaklari yapılmaktatdır. el sasnatları ise günümüzde hala saman sepeti,küçük sepet yani yumurta sepeti,tıkır,güvlek,yayık,isteyen süs amaçlı istenene kullanılır amaçlı yapılmaktadır.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 48 km, Daday ilçesine 15 km uzaklıktadır.bitki örtüsü tamamen ormanlıktır köy dağ yamacının orta kısımında kalmaktadır.dadaya kuşbakışı durmaktadır.geceleyin ışıkların yoğun olduğu saatlerde kastamonuya kadar görme şansına sahiptir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 148
  1997 135

  2000 yılında genel nufus sayımında köyün nufusu 120 kişi iken 2008/2009 değerlerine göre köyün nufusu 85 kişiyle mevcuttur.2000 yılına girildiğinde hızlı bir göç oluşmuş bunun nedeni ise ekonomi açısındandır gençlerin nerdeyse tamamı büyük şehirlere göç etmiş şimdi 85 kişilik nufusu orta yaş ve yaşlı insanlar kapsamaktadır.
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi genelde hayvancılık,ormancılık ve tarımcılıkla uğraşmaktadır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıve sağlık evi mevcut olup şu anda faaliyet göstermemektedir.yani kapalıdır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak

  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi



  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hasanağa Köyü Daday Forum Tarih
Hasanağa Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Karadeniz Bölgesi 8 Haziran 2010
Hasanağa Köyü Merkez Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Karaderehasanağa Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Hasanağa Köyü Tarsus Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Çakallıhasanağa Köyü Türkoğlu Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 3 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş