Harp Nedir? - Ne İşe Yarar ? - Özellikleri - Harp Müzik Aleti Hakkında

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Harp Nedir? - Ne İşe Yarar ? - Özellikleri - Harp Müzik Aleti Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Harp Nedir?

  [​IMG]


  Ön Asya ve Mısır’da eskiçağlardan beri kullanılmaktadır, fakat değişiklikler ortaçağda başlamıştır. Bugünkü gelişmesine 19.yüzyılda ulaşmıştır.
  Küçük harpler ortaçağ halk ozanları tarafından yüzlerce yıl önce çalınırdı. Büyük harpler Avrupa’da rönesans devrinde, orkestra gruplarında kullanılmaya başlandı.
  Harp iki yada üç tel kullanılarak ve değişmez bir anahtarla çalındığı için başlangıçta zor enstrümandı. 1872'de Fransa’ da çift hareketli harp icat edildi. Bu çözüm; çalan kişinin bir pedal yardımıyla tellerin ses perdelerini alçaltıp, yükseltmesine yardımcı oldu. 1800'lerin ortasında çift hareketli harplerin çoğalmasıyla birçok batılı besteci harp için orkestra parçaları yazmaya başladı. Tchaikovsky ve Debussy’nin çok güzel harp besteleri vardır.
  Hem ezgi, hem de armoni (çok sesli, akor) çalabilen tek, telli çalgıdır. Solo ve eşlik görevi verilir. Anlatım gücü zengindir. Harpin yumuşak ve şiirsel bir ses rengi vardır. Harpın esas görevi; akorlar ve onların oluşturduğu biçimleri çalmaktır. Parmak ucu ile çalınan bir çalgıdır. Kalın tel, pirinçle kaplamalı ipek saçaklı çelikten, orta ve ince ses telleri ise gerilmiş bağırsaktandır. Harpın belli başlı bölümleri şunlardır:
  a) Dizi seslerinin karşılığı olan yedi pedalın tutturulduğu oluk haznesi.
  b) Çınlama kasası.
  c) Sütun ve konsol.
  Harp çalan kişinin kulağı çok iyi olmalıdır, parmak uçlarının etli ve yağlı olması ve kolların uzun olması aranılan özelliklerdir. Ayrıca duruşta bir estetik ve zerafet olması gereklidir. Bayanlar için çok uygun bir enstrümandır. Başlamak için 8-10 yaşlar uygundur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Harp Nedir İşe Forum Tarih
Çarıklı Erkanıharp Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 5 Ekim 2012
Darülharp - Darülharp Nedir? Dini Terimler Sözlüğü 11 Eylül 2011
Çarıklı erkânıharp nedir - Çarıklı erkânıharp deyimi anlamı Atasözleri & Deyimler 23 Ocak 2011
Divanı Harp Ne Demek Divanı Harp Hakkında Bilgiler Tarihi Bilgiler 11 Ağustos 2013
Bülbülü Öldürmek Kitabı Özeti Harper Lee Kitap Özetleri & E-Kitaplar 18 Temmuz 2012

Bu Sayfayı Paylaş