Harmantepe Köyü Merkez Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Harmantepe Köyü Merkez Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Harmantepe Köyü Bilgileri - Harmantepe Köyü Hakkında - Harmantepe Köyü Tanıtımı - Harmantepe Köyü Resimleri  Harmantepe ,Elazığ Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: Merkez

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:13 km

  İlçeye Uzaklığı:0km

  Rakım: m

  Nüfus:

  2000:195
  1997:0

  Tarihi

  Köyümüzün osmanlı kayıtlarında türkmen bayat aşiretince kurulduğu onların musuldan gelerek yerleştikleri sabittir.köyümüz türk kültür ve geleneklerinin yaşatıldığı türkçe konuşulan elazığın türkmen kültürünü yaşatan bir türk köyüdür.milli duyguları yüksek olan bir köydür.köyümüz alevi, islam ve türkmen inancını koruyan bir köydür.alevi ve islam anlayışı vardır.

  Kültür

  Köyümüzde Türk kültürü yaşatılır.Türkçe konuşulur.

  Coğrafya

  Köyümüz Elazığ merkezine 13 km uzaklıktadır.Keban yolu üzerinde 11. km. den sola dönüldüğünde cip barajına girmeden orman kenarındaki tel örgüyü takip edip 2 km. sonra ormanın bitişiğinde baraj manzaralı köyümüze ulaşılmaktadır.Köydeki barajın adı hernekadar Cip barajı olsada baraj altında kalan arazinin tamamına yakın kısmı Harmantepe köyüne aittir baraja bu ismin verilme sebebi bilinmemektedir. Baraj Örençay ve Beşik çayları ile beslenmekte ve bünyesinde 5 - 6 çeşit balık bulundurmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. ayrıca cip barajından sula aanında yararlanılmaktadır.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köy halkı ağırlıklı olarak kendi arazisini ekip biçerken geçimini de büyük ölçüde tarımve hayvancılıktan sağlamaktadır.Köyde 15 civarında Tavuk çiftliği, 15 - 20 civarında da büyük baş hayvan ahırı bulunmaktadır. köyde tarımsal kalkınma kooperatifi mevcuttur. Ayrıca köyde ve civar köylerde üretilen sütler köydeki mandırada toplanıp işlendikten sonra il merkezine dağıtımı yapılmaktadır. Gençlerin büyük bölümü ise kent merkezinde çalışmakta ve yaşamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı:Bilgi yok

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak yeterli gelmemektedir kanalizasyon şebekesi bireysel olarak vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ADSL vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Harmantepe Köyü Merkez Forum Tarih
Harmantepe Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Karlıova Bingöl Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2012
Harmantepe Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Harmantepe Köyü Çayırlı Erzincan Erzincan Tanıtımı 18 Mart 2010
Harmantepe Köyü Karlıova Bingöl Bingöl Tanıtımı 11 Mart 2010
Savur Harmantepe Köyü - Savur Harmantepe Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 18 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş