Harmanlı Köyü Erdek Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Harmanlı Köyü Erdek Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erdek Harmanlı Köyü Bilgileri -Harmanlı Köyü Hakkında -Harmanlı Köyü Tanıtımı -Harmanlı Köyü Resimleri  Harmanlı ,Balıkesir Erdek ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: ERDEK

  İl:BALIKESİR

  İle Uzaklığı:137 km

  İlçeye Uzaklığı: 27 km

  Rakım:2m

  Nüfus:

  2000:149
  1997:147

  Tarihi

  Köyün adı eskilerde rumların zamanında alony olarak gecmekteydı suan ise harmanlıdır bu isim ise köyde cok fazla harman bicilmesi nedeniyle eskilerde verilmistir. M.Ö 7. yy ada Miletoslular tarafindan bir basamak olarak Pontusun isgalinde kullanilmistir.

  Adaya ilk yerlesen ve buraya Prokennosos adini verenlerin Sisamlilar oldugu bildirilmektedir.Bu koloni kuruldugu zaman Anadolu Lidia devletine muhtar bir devlet olarak bagli kaldi.

  Bu devirde MÖ 7 yy ve 6 yy ortasinda meshur sair ve müneccim Aristras yetismistir. MÖ 6 yy ortasinda Pers egemenligi sirasinda Darriosun egemenliginde kalmis Perslere karsi ayaklanan ION siteleriyle birlikte olduklari için Iranlilarin Müttefiki olan Fenikeliler tarafindan MÖ493 taraihinde tamamen yakilinca,ada daha sonra Kzikos´un egemenligine geçmistir.

  Bizansli tarihçi Nikitas Khonati ya göre ada 1185 yilinda Sicilya donnanmasi tarafindan Imrali adasiyla birlikte yakilmis,1204 yilinda Haçlilar tarafindan zaptedilmis,sonra tekrar Bizanslilarin eline geçmissede 1306 yilinda Katalanlarin hucumuna ugrayarak tekrar harp olmustur.Ada 14.yy da Osmanli Egemenligine geçmis.

  1.Dünya harbinden sonra kisa bir süre Yunan isgali haricinde tamamen Türkiyenin elinde kalmistir.

  1949 yilina kadar Marmara Kazasina bagli bir kaza merkeziyken sonra Erdek´e baglanmistir.

  Araplar ,Ekinlik,Avsa ;Pasalimanina bagliydilar.Rumlarin hicretine kadar adada tamamen Rumlar oturmaktaydi.Yaliz Poyrazli köyünde 15 hane kadar Türk bulunmaktaydi.

  Selaniki tarihine göre 1571 yilinda donanmasiyla firtinaya yakalanan LALA MUSTAFA PASA donanmasinda bulunan Marmaranin Asmali Köyünden bir askerin burayi iyi bildigini söylemesiyle ,onun rehberliginde ALONI´nin batisinda ki koya gemileri ile siginmisve bu kurtulusun sükran ifadesi için Aslami köyü halkina bazi imtiyazlar tanimistir.Ayrica Pasa ,Pasalimanina bir Cami ve Çesme yaptirmis,caminin çatisinida bindigi geminin diregi ile desteklemistir.

  1935 te ki depremde cami tamamen harap olmus yerine simdiki cami yapilmistir. Caminin yaninda ki mezar taslarinda çok eski mezarlar mevcuttur.

  Bunlarin en eskileri ve kitabelerinin tasayan taslardir.

  Pasalimani köyünde eskiden daha yüksek seviyeli bir yerlesim sahasinin bulundugu,Roma devrine ait bazi arkeolojik buluntulardan anlasilmaktadir.

  Kültür

  Harmalıda cogunluk boşnaklardan olusmaktadır ve genelde konusulan dil bosnacadır

  Coğrafya

  Balıkesir iline km, Erdek ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

  Muhtarlık

  Harmanlı'nın, köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: Sebahattin TUNA

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 8511086
  Cep Telefonu: 05352480969

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi bulunmaktadır Ptt şubesi ve ptt acentesi bulunmaktadır. saglık ocagı hizmete acıktır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Harmanlı Köyü Erdek Forum Tarih
Harmanlı Köyü Hakkında Bilgi Arsin Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Harmanlı Köyü Karacabey Bursa Bursa Tanıtımı 9 Mayıs 2010
Harmanlı Köyü Karapürçek Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Harmanlı Köyü Uzunköprü Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Harmanlı Köyü Biga Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 30 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş