Harmangeriş Köyü Şenpazar Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Harmangeriş Köyü Şenpazar Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  harmangeriş köyü bilgileri - harmageriş köyü tanıtım - harmangeriş köyü resimleri  Harmangeriş, Kastamonu ilinin Şenpazar ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün isminin tam olarak nasıl oluştuğu bilinmemektedir. Ancak bugün Şenpazar-Cide Devlet Karayolu yanında bulunan ve yörede Harmangeriş mevkisi olarak halk arasında isimlendirilmiş yerde eskiden harmanların olduğu bilinmektedir. Köyün isminin buradan geldiği düşünülmektedir.
  Kültür
  Yemekleri: mantar sulamasi, bazlama, sıkma tatlısı, tarhana, tepside yufka-findikli tavuk, kabak ekmeği,kıvrım böreğibazlama ekmeği gibi yöresel özellikleri olan yemek ve yiyecekler vardır. Yöresel Kıyafetler : Günümüzde erkek kıyafetleri tamamen, kadın kıyafetleri de büyük ölçüde modern ve çağdaş kıyafetlere dönüşmüş olmakla birlikte, yörede kadınlar ve genç kızlar geleneksel giysilerini düğün ve bayram günlerinde kullanmaya yer yer devam etmektedirler. Geleneksel kadın kıyafeti yöresel özellikte çiçek desenli basma kumaşlardan yapılmış, allı-güllü rengarenk elbise üzerine bağlanan ipekli peştemal ve ayaklara giyilen yine çiçek desenli ağırlıklı olarak kırmızı renk kumaşlardan yapılmış paça adı verilen yöresel şalvar, başa bağlanan desnli eşarp ve ayaklara giyilen ayakkabı ile tamamlanır. Yöreye ait bilinen derlenmiş türkü,şarkı bulunmamakta. Anlatılan efsane vb. öyküler de mevcut değildir.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 107 km, Şenpazar ilçesine 7 km uzaklıktadır.Köyümüzün batısında Dereköy, doğusunda Aşıklı, güneyinde Gürpelit ve Salman, Kuzeyinde İse Celallı Köyleri yer alır. Köyümüzün önemli akarsuyu Şenpazar çayı veya Koçaçay diye adlandırılan çaydır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve yağışlı geçer. Önceki yıllarda 2-3 metreye varan miktarlarda kar yağışı görülürken son yıllarda kar yağışının yoğunluğu da oldukça düşmüştür.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 140
  2000 152
  1997 199
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi yoğun olarak tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte, Cumayanı denilen pazar yerinde küçük işletmeler ve ayrıca yolcu taşımacılığı yapan minibüsler vardır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde İlköğretim okulu mevcuttur ama halen öğrenci azlığı nedeni ile kullanılmamaktadır. Bu okul 1927 yılında açılmış olup, yörenin en eski okulu olarak bilinmektedir. Köyün unutulmaz öğretmenleri arasında Hasan CİN, Hüseyin KEBELİ, İsmet VAPUR, Davut ÇELEN ve Mehmet COŞKUN sayılabilir.2000 yılında Gürpelit Köyünün Kavallı Mevkiine yapılan Harmangeriş Yatılı İlköğretim Bölge okulu faaliyete geçmiştir.Okulun Müdürü kendisi aslen Harmangeriş Köyünden olan Saffet VAPUR dur. Okulun kurulması ve gelişmesi için büyük çabaları vardır. Bu okulun açılmasında 1970 li yıllardan itibaren yörede görev yapan öğretmenlerin katkıları vardır. Bu okul ile ilgili olarak Harmangeriş Köyü İlkokulunda 1978-1997 yılları arasında aralıksız olarak 19 yıl görev yapan ve kendisi de Harmangeriş Köyünden olan Mehmet COŞKUN un unutulmaz katkıları vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık evi vardır ancak faal değildir. Köye ulaşımı sağlayan yol Kastamonu-Şenpazar-Cide Devlet Karayolu olup, asfalttır.Köyde 14 Şubat 1986 dan itibaren elektrik, 22 Aralık 1989 dan itibaren sabit telefon vardır.Harmangeriş köyünde Asagicuma veya Cumayanı olarak adlandırılan Carsi, 1980 li yıllara kadar çok önemli bir merkez konumunda iken, halen bu önemini tümü ile yitirmiştir. Söz konusu yer Harmangeriş köyü sınırları içinde olup çevredeki 8 adet köyün Cuma günleri kurulan pazaryeri konumunda iken ulaşım ve iletişim olanaklarının gelişmesi, köylerden büyük şehirlere ve Özellikle İstanbul'a olan göç nedeni ile önemini kaybetmiştir. Harmangeriş de halkın geçim kaynaklarının % 80 ini ağırlıklı olarak tarım oluşturmuş, ancak arazinin yetrsiz ve mevcudunda verimsiz olması nedeni ile köy halkı 1970 li yıllardan itibaren Büyük şehirlere göç etmiştir. Bölgede başka istihdam alanıda olmadığından, köylerde fazla kişi kalmamış, olanlarda geneli emeklidir. Harmangeriş köyü Cumayanı (çarşı),Hıdırlı, Meriköy(Muhterem), Aliyeri, Paşaköyü Akcakese, Köseköy, Hatıpköyü, adı verilen mahallelerden oluşan geniş bir alanan yayılmış durumdadır.
  [​IMG]

  [​IMG]


  [​IMG]


  kaynak

  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Harmangeriş Köyü Şenpazar Forum Tarih
Harmangeriş Yatılı İlköğretim Okulu Kastamonu Şenpazar Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş