Harmancıkakalan Köyü Harmancık Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Harmancıkakalan Köyü Harmancık Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Harmancıkakalan Köyü Harmancık - Harmancıkakalan Köyü resimleri - Harmancıkakalan Köyü hakkında - Harmancıkakalan Köyü tanıtımı Bursa


  İlçe: HARMANCIK - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: ALİ ÇOBAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  bilgi yok


  Harmancıkakalan, Bursa ilinin Harmancık ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  koyün tarihi çok eskidir. yunanların daha önceleri yaşadıgı bilinmektedir ve köyün küçük mahallesinde bulunan çeşmenin 1346 yılına ait olması ve derede bulunan DELİKLİKAYA adlı kaya bunu en güzel şekilde doğrulamaktadır.DELİKLİKAYA sığınak olarak yunanlılar tarafından inşaa edilen yapıdır ama üzerinde bulunan suyun çok kreçli olması nedeniyle akar durumda olan su yapıyı tamamen kaya durumuna getirmiş odaları bir magarayı anımsatmakttadır kayanın şuanki boyu 15 metredir genişligi 52 metredir içinde iki tane siper odası vardır bir cephe dedreni sagını ve karşısını diger cephede solunu ve karşısını görür ama şuanda mağara görüntüsündedir kaya dere yamacında KARTAL kafasını andıran bir görünümdedir.bu köy tariteki savaşlara ortaklık eden nadide köylerden biridir.çanakkale savaşlarında 20 kişilik askeri birligin gidip birdaha dönmemesibunu anlatmaktadır ve köy halkı savaşlardan çok darbe almıştır.HEM GENCİ HEM İHTİYARIYLA HEM KADINI HEM DE ADAMIYLA. köyün ilk adı AKOĞLAN dır.köy YÖRÜK[TATAR]köyüdür.şuanda bilinen halkın çogu köyde bulunma yılları 300 yılı geçmez.bu 300 yılın en eskisi ÇOBANAGALARDIR.köyde TÜRBELER VE YATIRLARDA fark edilecek kadar fazladır.

  Kültür

  KÖYÜN GELENEGİ HER YIL DÜZENLİ OLARAK YAPILAN KÖY HALKINDAN KÖYDE İKAMET ETMEYEN AMA KÖKÜ AKALAN KÖYÜNE AİT OLAN BİREYLERİN GELMESİ İLE YILIN HAZİRAN AYININ İKİNCİ HAFTASI YAPILAN BİR BİR BULUŞMA CEMİYETİDİR.KÖY GENÇLERİ TARAFINDAN YEMEKLER DAĞITILIR DUALAR EDİLİR VE BİTER. YEMEKLERİ İSE TİRİTVE KEŞKEKTİR.

  * TİRİT:hamur açılıp içine ceviz ezmesi konulur ve mantı şeklinde ama biraz iri olacak şekilde kapatılır üzerine tereyeg sürülüp fırınada pişirilir.sonra haşlanmış tavuk suyu ve eti üzerine serilir yemek hazırlanışı biter.
  * KEŞKEK:şuanki adi mısır ve bugday kırmasıdır içine çeşitli nohut mısır bugday fasulye kırmalarıyla yapılan lezzetli bir yemektir

  Coğrafya

  Bursa iline 108 km, Harmancık ilçesine 17 km uzaklıktadır. köye harmancıktan keles yoluna dogru yönelip sapmadan kılavuzlar,yayabaşı,nalbant,hoban danişment köylerinden sonra sola saparak varılır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 395
  1997 408

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. ama yer altı kaynagı bakımından MERMER var olan topraklara sahiptir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - osman nuri çoban
  1999 - osman nuri çoban
  1994 - osman nuri çoban
  1989 - ahmet kahraman
  1984 -ahmet kahraman

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Harmancıkakalan Köyü Harmancık Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş