Harita ve Maden Ölçme

'Meslekler Rehberi' forumunda NeslisH tarafından 6 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Harita ve Maden Ölçme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Harita ve maden ölçme programının amacı, maden alanlarının haritaların ve planlarını yapacak teknik elemanları yetiştirmektir. Harita ve maden ölçme teknikerleri, resmi ve özel madencilik kuruluşlarında, yol, su, baraj,tünel, boru hattı gibi alt yapı projelerini hazırlayan ve uygulayan resmi ve özel kuruluşlarda görev alabilirler.

  Programın Amacı: Harita ve maden ölçme programının amacı, maden alanlarının haritalarını ve planlarını yapacak teknik elemanları yetiştirmektir.

  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Harita ve maden ölçme programında eğitim süresi 2 yıl olup programda matematik, jeoloji, fizik, mesleki trigonometri, teknik resim, ölçme bilgisi, maden haritacılığı, madencilik bilgisi, kadastro bilgisi gibi dersler okutulmakta ve uygulamalar yaptırılmaktadır.

  Gereken Nitelikler: Harita ve maden ölçme programına girmek isteyenlerin şekil ve uzay ilişkileri yeteneğine sahip, matematik ve geometride başarılı, açık havada çalışmaktan hoşlanan bedence güçlü kimseler olmaları gerekir.

  Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Harita ve maden ölçme programını bitirenlere "Harita ve Maden Ölçme Teknikeri" ünvanı verilir. Harita ve maden ölçme teknikeri maden işletmelerinde, maden alanlarının harita ve planlarını yapar, çeşitli amaçlar için topografik ölçme, rezerv hesaplama ve çizim işlerini yürütür.

  Çalışma Alanları: Harita ve maden ölçme teknikerleri, resmi ve özel madencilik kuruluşlarında; yol, su, baraj, tünel, boru hattı gibi alt yapı projelerini hazırlayan ve uygulayan resmi ve özel kuruluşlarda görev alabilirler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Harita Maden Ölçme Forum Tarih
Harita ve Maden Ölçme Teknikerinin Çalışma Alanları Nedir Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
Harita ve Maden Ölçme Teknikeri Eğitimi Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
Harita ve Maden Ölçme Teknikeri Ne Demektir Meslekler Rehberi 27 Eylül 2011
Ülkemizdeki kömür madenleri harita üzerinde Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 1 Mart 2016
Türkiyede Madencilik Haritası Resmi Ülkeler Coğrafyası 24 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş