Harita Mühendisliği - Harita Mühendisliği Hakında Bilgi

'Mühendislik' forumunda Dine tarafından 19 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Harita Mühendisliği - Harita Mühendisliği Hakında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Görevleri uygulama ve çalışma alanları

  Coğrafi Bilgi Sistemi Coğrafi Veri Altyapısı kent bilgi sistemi uzaktan algılama fotogrametri kentsel ve kırsal arazi ve arsa düzenlemeleri etüd ve işletme haritaları içme suyu ve kanalizasyon projeleri doğalgaz boru hatları tescile konu olan harita ve planlar kadastro haritalarının yapımı sayısal harita üretimi mühendislik ve endüstriyel ölçmeler yersel ve uydu bazlı (GNSS) sistemler ile konum belirleme hidrografik ölçmeler yeraltı ölçmeleri her türlü projenin araziye uygulama işleri (aplikasyon) röleve ölçmeleri plankoteler vb. konular bu mühendislik dalının uygulama alanlarıdır.
  Harita Mühendisliğinin temel görevi gelişme projelerinde bir altyapı oluşturmaktır. İnşaat mühendisliği mimarlık jeoloji mühendisliği maden mühendisliği şehir ve bölge planlama çevre mühendisliği ve coğrafya gelişen amaçlar doğrultusunda belli bir coğrafyaya ilişkin halihazır harita kadastral harita imar planı teknik altyapı (su kanal telefon elektrik vb) tesisleri haritası ve tematik harita yapımı ile sözü edilen meslek dallarına altlık ve ortak kullanım imkânı hazırlamaktadır.
  Ana bilim dalları

  Jeodezi

  Jeodezi Anabilim Dalı yerin şekil büyüklük ve gravite alanlarının zamana bağlı olarak değişimlerini inceleyerek bunları üç boyutlu bir koordinat sisteminde tanımlamaktadır.
  Yerin çekim alanlarının ve şeklinin belirlenmesinin yanısıra yerkabuğundaki değişimler incelenerek jeodinamik amaçlı çalışmalarda kullanılacak veriler üretilir.
  Yeryüzünün tamamının ya da bir bölümünün bir sistemde belirlenerek farklı amaçlar için verilerin toplandığı Jeodezi Anabilim Dalında çalışma konularını
  Ölçme Sistemleri ve Donanımları Teorik Hesap ve Uygulamalar biçiminde sınıflandırabiliriz.


  Fotogrametri ve Uzaktan Algılama

  Fotogrametri eski yunancadaki Photos+Grama+Metron (Işık+Çizim+Ölçme) kelimelerinden oluşan ve ışık ile çizerek ölçme anlamına gelen bir kelimedir.
  Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Anabilim dalında hava fotogrametrisi ve yersel fotogrametri uygulamaları yapılmakta ve eğitimleri verilmemektedir. Fotogrametri ve Uzaktan Algılama Anabilim Dalının araştırma ve eğitim konularından bazıları şunlardır:
  kamulaştırma projeleri yakın temasta olduğu bilim ve meslek dallarıdır. Özellikle coğrafi bilgi sistemi gaz
  Fotogrametri
  Uzaktan algılama
  Coğrafi Bilgi Sistemleri
  Mekansal veritabanları
  Coğrafi Veri Altyapıları
  Taşınabilir cihazlarla CBS (mobil CBS)
  Konuma dayalı hizmetler (¤¤¤¤¤¤¤¤ based services)
  Görüntü işleme
  Lazer tarayıcılar (yersel ve havadan)
  Hava Kameraları (klasik ve dijital)

  Ölçme Tekniği

  Uygarlık ilerledikçe ve insanlar arasındaki ilişkiler arttıkça mülkiyet kavramının önemi anlaşılmış ve insanlar sahip oldukları arazileri ölçme gereksinimi duymuşlardır. Ülkemizde önceleri kadastro haritaların oluşturulmasında önemli bir rol oynayan ölçme tekniği günümüzde tüm meslek disiplinlerinin gereksinimi olan bir dal haline gelmiştir.
  Teknolojideki değişime paralel olarak sürekli gelişen uydu bazlı konum belirleme sistemleri (GPS) ve uygulamaları yatay ve düşey jeodezik kontrol ağları tesisi mühendislik yapılarının deformasyon ve deplasman ölçmeleri yerkabuğu hareketlerinin izlenmesi hidrografik ölçmeler demiryolu köprü baraj tünel projeleri ve uygulamaları v.b. Ölçme Tekniği Anabilim Dalının çalışma alanlarıdır.


  Kartografya

  Kartografya Anabilim Dalı coğrafi/mekansal bilgilerin modellenmesi analizi sunumu görselleştirilmesi ve yönetimi üzerine araştırma ve eğitim-öğretim faaliyetlerinde bulunmaktadır.
  Kartografya'nın başlıca çalışma konuları;
  karayolu işlenmesi
  Topografik ve Tematik Kartografya
  Harita Tasarımı ve Üretimi
  Coğrafi Bilgi Sistemleri

  Mekansal Veritabanları

  Genelleştirme ve Çoklu Gösterim
  Coğrafi Görselleştirme ve Sanal Gerçeklik
  Mekansal Bilgi İşleme ve Analiz Teknikleri
  Sayısal Arazi Modelleri
  Mekansal Veri Altyapısı

  Kamu Ölçmeleri (Arazi Yönetimi)

  Kamu Ölçmeleri Anabilim Dalı; ülke toprak politikası temelinde iyelik hakları çevresel değerler ve toprak kullanım verilerine göre arazi yönetimi kadastro kentsel ve kırsal toprak düzenlemesi taşınmaz değerlemesi ve finansmanı kamulaştırma; kısacası mülkiyet haklarının düzenlenmesi ve biçimlendirilmesi konuları ile ilgilenmektedir.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Harita Mühendisliği Harita Forum Tarih
1. Dünya savaşı cepheler haritası kısaca Tarihi Bilgiler 17 Kasım 2016
Ülkemizdeki kömür madenleri harita üzerinde Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 1 Mart 2016
Beşeri ve ekonomik haritalar nedir kısaca Eğitim Bilgileri 23 Şubat 2016
Harita ile Kroki arasındaki farklar nelerdir Eğitim Bilgileri 19 Aralık 2015
Ölçeklerine göre harita çeşitleri kısaca Eğitim Bilgileri 23 Kasım 2015

Bu Sayfayı Paylaş