Hareket nedir, çeşitleri nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 23 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Hareket nedir, çeşitleri nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hareket nedir çeşitleri

  Bir cismin, duran bir noktaya göre durumunun yada yerinin değişmesine hareket isimi verilir.

  Hareket Çeşitleri
  Hareketli varlıkların hareketi, hareketin yörüngesine ve hızına bağlı olarak iki grupta incelenir.

  1. Yörüngelerine göre Hareket Türleri
  Hareketli cisimlerin hareketleri boyunca izledikleri yola yörünge denir.

  a. Doğrusal Hareket
  Düz bir yörünge üzerinde konum değiştiren cismin hareketine denir. Arabanın düz yolda ilerlemesi doğrusal hareket için örnek verilebilir.

  b. Eğrisel Hareket
  İzlediği yörünge eğrisel olan cisimlerin yaptığı harekettir. Basketbol topunun potaya atılışı bu hareket türü için örnek verilebilir.

  c. Dairesel Hareket
  Bir daire üzerindeymiş gibi yörünge izleyen cisimlerin hareketidir. Saat üzerinde bulunan akrep ile yelkovanın yaptığı hareket bu tür hareket için örnek verilebilir.

  2. Hızlarına Göre Hareket Türleri

  a. Sabit Hızlı Hareket
  Cisimlerin hareketleri boyunda yer değiştirmelerinde hızlarında artma veya azalma olmamasıdır.

  b. Düzgün Değişen Hareket
  Hareketli cisim hareketi boyunca hızında artma veya azalma olmasıdır. Eğer cismin hızı artıyorsa bu harekete "düzgün hızlanan hareket",turkeyarena.net hızı azalıyorsa "düzgün yavaşlayan hareket" adı verilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Nisan 2015

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hareket Nedir? Hareket Çeşitleri Nelerdir?

  Hareket, fizikte sıfırdan büyük kütleli herhangi bir cismin yatay, dikey veya her iki düzlemde birden bu düzlemlerdeki sabit bir noktaya göre pozisyonunun zaman fonksiyonuyla değişmesini ifade eden kavramdır.


  Duran bir cisim yer değiştirdiğinde hareket etmiş olur. Cisimlerin hareket ettikleri sırada geçtikleri noktalar o cismin hareket yörüngesini oluşturur.  Cisimlerin hareket halindeyken kattettiği yol uzunluk ölçüsü birimiyle ölçülür. Hareket, çeşitli durumlara göre, çeşitlilikler gösterir. Hareket, genel olarak ikiye ayrılır:
  1. Çizgisel hareket,
  2. Dönme hareketi.
  Çizgisel harekette bulunan cisimler, bir çizgi üzerinde ilerler. Cismin üzerinde gittiği çizgi, o cismin “yörünge” sini meydana getirir. Dönme hareketi, bir eksen çevresinde olan harekettir.


  Gerek çizgisel harekette gerekse dönme hareketinde, üç şekilde hareket olur: Düzgün hareket, düzgün olmayan hareket düzgün değişen hareket.


  Düzgün hareket, zaman ne oluyorsa olsun, ortalama hızı hep aynı olan harekettir. Böyle harekette, hareket eden cismin hızı değişmez, belli zaman aralıklarındaki hızı, zamanla orantısız olarak değişen harekettir.


  Düzgün değişen hareket, hızı zamanla orantılı olarak değişen (artan yada eksilen) harekettir. Yani böyle harekette hız, zamanın birinci dereceden bir fonksiyonudur. Böyle harekette hız, zamanla artıyorsa, harekete düzgün hızlanan hareket eğer zamanla azalıyorsa, harekete düzgün yavaşlayan hareket demir.

  Tabiatta, canlı ve cansız varlıklar, hareket edip etmediklerine göre üç bölüme ayrılır:


  1. Hareket etmeyen varlıklar; Bunlar, cansız varlıklardır. Topraklar, taşlar, madenler, dağlar, tepeler, kendiliklerinden hareket edemezler.
  2. Bulundukları yerde hareket eden varlıklar; Bunlar da, bitkilerdir. Dikkat edecek olursak, belli bir yere ekilen bir tohum ya da diki|en bir fidan, zamanla gelişir, yer değiştirmediği halde, büyümesine devam eder. Ağaç şeklini alır, ‘Çevresine dallar salar. Bulunduğu yere göre de, güneş ışığını alabilmek için, güneş ışığının geldiği tarafa doğru, yine yerini değiştirmeden döner. Bu yerini değiştirmediği halde, hareket edildiğinin örneğidir.
  3. Tam olarak hareket eden varlıklar; Bunlar da hayvanlar ve insanlardır. Hayvanlar ve insanlar, yiyecek bulmak, yaşamalarının gerektirdiği şeyleri yerine getirebilmek için, devamlı olarak yer değiştirirler ve hareket ederler.
  İnsan ve hayvanlarda hareket
  İnsan ve hayvanlarda hareket ,iki türlüdür:


  1. İsteyerek yapılan hareketler; Bir hayvanın istediği bir yere doğru gitmesi, bizim koşmamız, bacağımızı, kolumuzu oynatmamız, ağzımızı açıp kapamamız, isteyerek yapılan hareketlerdir.
  2. İstediğimiz dışında yapılan hareketler; Gerek insanların, gerekse hayvanların, istekleri dışında yaptıkları hareketlerdir. Kanın dolaşımı, kalbin atması, bağırsakların, midenin çalışması gibi hareketler, isteğimiz dışında olan hareketlerdir.

  İnsanlarda ve hayvanlarda, isteğimizle olsun, isteğimiz dışında olsun, hareketi sağlayan organlar, kemikler, kaslar ve eklemlerdir .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hareket nedir çeşitleri Forum Tarih
Hareket Nedir - Hareket Çeşitleri Konu Dışı Başlıklar 10 Ocak 2012
Hareket Nedir - Hareket Çeşitleri Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 5 Mart 2011
Destek Hareket Sistemi Nedir Destek ve Hareket Ne İşe Yarar Genel Sağlık 4 Şubat 2014
Dünyanın Günlük Hareketinin 5 Sonucu Nedir Uzay ve Gökyüzü 25 Aralık 2013
Hareket Nedir Hareket Hakında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 16 Kasım 2013

Bu Sayfayı Paylaş