Haraket Nedir - Haraket Çeşitleri Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Haraket Nedir - Haraket Çeşitleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Haraket Nedir - Haraket Çeşitleri Hakkında Bilgi

  Hareket, fizikte sıfırdan büyük kütleli herhangi bir cismin yatay, dikey veya her iki düzlemde birden bu düzlemlerdeki sabit bir noktaya göre pozisyonunun zaman fonksiyonuyla değişmesini ifade eden kavramdır.

  Duran bir cisim yer değiştirdiğinde hareket etmiş olur. Cisimlerin hareket ettikleri sırada geçtikleri noktalar o cismin hareket yörüngesini oluşturur.

  Cisimlerin hareket halindeyken kattettiği yol uzunluk ölçüsü birimiyle ölçülür. Hareket, çeşitli durumlara göre, çeşitlilikler gösterir. Hareket, genel olarak ikiye ayrılır:

  1. Çizgisel hareket,
  2. Dönme hareketi.

  Çizgisel harekette bulunan cisimler, bir çizgi üzerinde ilerler. Cismin üzerinde gittiği çizgi, o cismin “yörünge” sini meydana getirir. Dönme hareketi, bir eksen çevresinde olan harekettir.

  Gerek çizgisel harekette gerekse dönme hareketinde, üç şekilde hareket olur: Düzgün hareket, düzgün olmayan hareket düzgün değişen hareket.

  Düzgün hareket, zaman ne oluyorsa olsun, ortalama hızı hep aynı olan harekettir. Böyle harekette, hareket eden cismin hızı değişmez, belli zaman aralıklarındaki hızı, zamanla orantısız olarak değişen harekettir.

  Düzgün değişen hareket, hızı zamanla orantılı olarak değişen (artan yada eksilen) harekettir. Yani böyle harekette hız, zamanın birinci dereceden bir fonksiyonudur. Böyle harekette hız, zamanla artıyorsa, harekete düzgün hızlanan hareket eğer zamanla azalıyorsa, harekete düzgün yavaşlayan hareket demir.

  Tabiatta, canlı ve cansız varlıklar, hareket edip etmediklerine göre üç bölüme ayrılır:

  1. Hareket etmeyen varlıklar; Bunlar, cansız varlıklardır. Topraklar, taşlar, madenler, dağlar, tepeler, kendiliklerinden hareket edemezler.
  2. Bulundukları yerde hareket eden varlıklar; Bunlar da, bitkilerdir. Dikkat edecek olursak, belli bir yere ekilen bir tohum ya da diki|en bir fidan, zamanla gelişir, yer değiştirmediği halde, büyümesine devam eder. Ağaç şeklini alır, ‘Çevresine dallar salar. Bulunduğu yere göre de, güneş ışığını alabilmek için, güneş ışığının geldiği tarafa doğru, yine yerini değiştirmeden döner. Bu yerini değiştirmediği halde, hareket edildiğinin örneğidir.
  3. Tam olarak hareket eden varlıklar; Bunlar da hayvanlar ve insanlardır. Hayvanlar ve insanlar, yiyecek bulmak, yaşamalarının gerektirdiği şeyleri yerine getirebilmek için, devamlı olarak yer değiştirirler ve hareket ederler.


  İnsan ve hayvanlarda hareket
  İnsan ve hayvanlarda hareket ,iki türlüdür:

  1. İsteyerek yapılan hareketler; Bir hayvanın istediği bir yere doğru gitmesi, bizim koşmamız, bacağımızı, kolumuzu oynatmamız, ağzımızı açıp kapamamız, isteyerek yapılan hareketlerdir.
  2. İstediğimiz dışında yapılan hareketler; Gerek insanların, gerekse hayvanların, istekleri dışında yaptıkları hareketlerdir. Kanın dolaşımı, kalbin atması, bağırsakların, midenin çalışması gibi hareketler, isteğimiz dışında olan hareketlerdir.


  İnsanlarda ve hayvanlarda, isteğimizle olsun, isteğimiz dışında olsun, hareketi sağlayan organlar, kemikler, kaslar ve eklemlerdir .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Haraket Nedir Haraket Forum Tarih
Rönesans ve Reform Haraketleri Tarihi Bilgiler 3 Haziran 2011
Astronotlar Uzayda Nasıl Haraket Ediyor ? Uzay ve Gökyüzü 24 Aralık 2010
Simli Haraketli Ayraçlar Hareketli Resimler 10 Ekim 2010
6300 Haraketli Wallpaperler indir Cep Wallpaper & Resimler 5 Eylül 2010
Squat haraketiyle sıkı kalçalara kavuşabilirsiniz Diyet Beslenme 25 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş