Hangi spor dallarında ondalık kesir kullanılır?

'Diğer Spor Dalları' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hangi spor dallarında ondalık kesir kullanılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ondalık kesirlerle ilgili sporlar
  ondalık kesirlerin kullanıldığı sporlar


  Hangi spor dallarında ondalık kesir kullanılır?

  Tenis:
  [​IMG]
  Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar.

  Tekler maçlarında kort 23,77 metre uzunluğunda ve 8,23 metre enindedir. Kortun eni çiftler maçlarında 10,97 metreye çıkartılır. Kortun etrafındaki fazladan alan ise oyuncuların uçan toplarını alabilmesi içindir. Kortun eninden gerilmiş olan net sınır çizgisini iki eşit parçaya böler. Net desteklerde 107 santimetre ve merkezde 91,4 santimetre uzunluğundadır.

  Uzun atlama
  [​IMG]
  Uzun atlama Atletizm'in atlama branşına ait bir dalı. Atlet, yaklaşık 30-45 metre mesafeden hızlanarak, 30 cm genişliğindeki bir basma tahtasına basarak atlayışını yapar.Tahtanın 20 cm lik beyaz bölümü basış alanı olup 10 cm lik alanı ise kırmızı dır.Kırmızı alana basış faul olur.

  Disk atma:
  [​IMG]

  Atletizm sporu atmalar branşından, bir diskin bir daire içerisinden belli bir açı ile saha boyunca atılmasına göre yapılan spordur. İki tip disk vardır. 1 ve 2 kg'lık olup yapısal şeklinden dolayı disk adını almıştır. Dört atma dalından biridir. 74 metre 8 cm ile dünya rekoru Alman Jurgen Schult a aittir..Disk: Diskin gövdesi ağaçtan veya diğer uygun materyalden yapılır. (Kenarları metaldendir.) Genellikle diskin merkezinde çıkarılabilen ağırlık vardır. Erkeklere 2 kg.lık bayanlara ise 1 kg.lık disk bu şekilde elde edilir. Diskin her yanı farksız olmalıdır. Erkeklerde disk çapı 219-221 mm., bayanlarda 180-182 mm. arasındadır.

  Atma Dairesi: Dairenin çapı 2,5 metredir. Daire demir, çelik veya uygun bir materyalden yapılabilir. Yer seviyesinden yüksekte olmalıdır. Dairenin iç yüzeyi düz ve daire çerçevesinin üst kenarından 20 mm. alçak olmalıdır. Atıcılar bir adımla dönerek zıplar ve diski atar.

  Disk Atma Kafesi: Disk dairesi, görevlilerin, yarışmacıların, seyircilerin emniyetini temin etmek için kafesle çevrilir. Kafesin şekli uygun olmalıdır. Kafesin yüksekliği en az 3,35 m. olmalıdır.

  Atma Bölgesi: Dairenin merkezinden 40o'lik bir açı atılacak yöne doğru belirlenir.
   

 2. çok iyi bir site beğendimmmmm
   

 3. çok sağolun çok işime yaradı.
   

 4. çok soalun son güne yetişti ödevim
   

 5. ohh ödevim son anda yetişti.çok teşşekürler.bu arada çok anlamlı....
   

 6. çok iyi bir site çok işime yaradı harika yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
   

 7. harika bir site ödevimi yetiştirdim. çok teşekkür ediyorummmmmmmmmmmmmmmmmm
   

 8. çok teşekkürler performans ödevim için çoooook işime yaradı
   

 9. Proje ödevim için ideal bir bilgi.Çok teşekkür ederim.

  Sevgilerle Alisia
   

Bu Sayfayı Paylaş