Hangi Ortamlar Sesi Daha İyi İletirler Kısaca

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 20 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. SeLeN

SeLeN Site Yetkilisi Editör

Hangi Ortamlar Sesi Daha İyi İletirler Kısaca konusu
    Sponsorlu Bağlantılar
    Hangi ortamlar sesi daha iyi iletir kısaca bilgi

Ses, cisimlerin titreşimi neticesinde oluşur. Bu titreşim sonucunda ses kaynaklarından meydana gelir. Ses verme özelliğindeki cisimler esnek bir yapıdadır. Bu esnek maddeler ses dalgaları oluşturabilir ve bu dalgaları yayabilirler.

Ses oluşturabilen cisimlere ses kaynakları adı verilir. Ses bir madde değildir, enerji sonucu oluşur. Ses dalgaları madde içindeki bulunana yapı taşlarının titreşimi ile iletilir. Taneciklerin arasında uzaklık katı cisimlerde az sıvılarda ise daha fazladır. Gazlarda bunlara oranla daha da çoktur.

Maddelerin titreşimi sonucu oluşan ses dalgaları kulağımıza kadar ulaşabilmek için arada bulunan katı-sıvı-gaz biçiminde esnek bir ortama ihtiyaç duyar. Çünkü ses dalgaları boşlukta ilerleyemez. Hatta sesin iletim hızı ortam ortama bile değişir. Bu hız bazı faktörlere bağlıdır. Örneğin ortam sıcaklığı arttıkça ses dalgalarının iletilme hızı da orantılı olarak artar.

Yükleniyor...