Hangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor?

'Genel Sağlık' forumunda Dine tarafından 13 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor?
  [​IMG]
  KALP 20 YIL: Yıllarca kalbi oluşturan hücrelerin doğduktan sonra değişmediği sanıldı. Ancak New York Üniversitesi’nden Dr. Piero Anversa tersini ispatlamayı başardı. Kalbin kendini yenilediğini belirten Anversa bunun en az 20 yıl aldığını kaydetti.
  SAÇLAR 3-6 YIL: Yaklaşık 100 bin adet olan saçların her bir teli ayda 1.25 santimetre uzuyor. Dolayısıyla saçların kaç yaşında olduğu da saçın uzunluğuna göre değişiyor.
  MİDE DUVARI 3-5 GÜN: Midedeki asit karşısında hücrelerin dirençli olmadığını belirten İsveç-Karolinska Enstitüsü’nden Jonas Frisen hücrelerin 3 ila 5 gün arasında yenilendiğini vurguladı. Ancak nikotin hücrelerin yenilenmesini ağırlaştırıyor.
  BAĞIRSAK 2-5 GÜN: Midede olduğu gibi bağırsaklarda da hücrelerin zor şartlar altında olduğunu söyleyen İsveçli Dr. Frisen bu hücrelerin hızla yenilendiklerini ve bu sürenin 2 ila 5 gün arasında değiştiğini ifade etti.
  İSKELET SİSTEMİ 10 YIL: İskelet de vücudun sürekli kendini yenileyen bölümlerinden biri. Kemiklerin 10 yılda bir tam anlamıyla kendini yenilediği tahmin ediliyor.
  DİL 10 GÜN: Tat moleküllerini sinirler yoluyla beyne ileten dilde bulunan 10 bin tomurcuğun her birinde 50 hücre bulunuyor ve bu hücreler her 10 günde bir kendini yeniliyor.
  KARACİĞER 6 AY: YağHangi organ ne kadar sürede kendini yeniliyor? protein şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolayan karaciğer vücudun en güçlü organlarından biri. İngiltere Karaciğer Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre karaciğerin kendini yenileme süresi 6 ay.
  AKCİĞER 1 YIL: Akciğerde hücreler farklı periyotlarda yenileniyor. Bu da havanın temizliğine sigara içilip içilmemesine göre değişiyor. Yenilenme süresi ise altı ayla bir yıl arasında…
  GÖZLER: Gözler: kornea tabakası haricinde kendini yenileme özelliğine sahip değil. Zaman geçip yaş ilerledikçe gözleriniz de sizinle birlikte yaşlanıyor. Aynı şekilde beyin hücreleri de kendini yenileyemiyor ve yaşlanıyor.​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hangi organ kadar Forum Tarih
Vücudumuzdaki atık maddeler hangi organlarla dışarı atılır kısaca Sorular ve Cevaplar 21 Ekim 2015
Vücudumuzdan atık maddeler hangi organlarla ve nasıl uzaklaştırılır kısaca Genel Sağlık 11 Ekim 2014
Vücudumuzdaki Zararlı Maddelerin Dışarı Atılmasında Görevli Yapı Ve Organlar Hangiler Genel Sağlık 17 Aralık 2012
Tat Alma Organı Hangisidir Konu Dışı Başlıklar 12 Ocak 2012
Sigara Hangi Organlara Zarar Verir Genel Sağlık 9 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş