Hangi estetik kaç para?

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 2 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Hangi estetik kaç para? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Krizin tavan yaptığı 2009, estetik yılı oldu. İşten çıkarıldığı için moral ve motivasyonu düşen potansiyel işgücü, çareyi estetik yaptırarak dış görünüşünü yenilemekte buldu. Bıçak altına yatanların yüzde 80'ini kadınlar oluşturuyor... Toplumun sosyo-ekonomik gelişmişliğiyle doğru orantılı olan plastik cerrahi uygulamalarına bu yıl talep arttı. Krize rağmen ve aslında kriz nedeniyle artık daha fazla kişi estetik operasyon yaptırmak istiyor. Bunun başlıca sebebiyse, kriz döneminde işsiz kalan, ücretsiz izin alan ya da dönemsel olarak işine ara veren çalışan sayısının artmış olması. Estetik operasyonların uzun vadeli güzellik yatırımları olduğunu söyleyen Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Naci Çelik, talep artışındaki bir diğer sebebi ise kendini daha güzel hissederek iş hayatına dönmek isteyen kadın ve erkeklerin moral ve motivasyonlarını artırmak istemeleri olarak açıklıyor. Dr. Çelik'e göre, krizin olumsuz etkilediği moral seviyesini yüksek tutmayı sağlayan plastik cerrahi uygulamaları, çalışanın iş hayatına daha özgüvenli bir şekilde devam etmesini sağlıyor. Bu da özellikle işsiz kalan çalışanları yeni bir iş bulma umuduyla dış görünüşüne yatırım yapmaya yöneltiyor.

  DAHA VERİMLİ ÇALIŞIYORLAR

  Mediest Estetik ve Güzellik Merkezi Kurucusu, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Atilla Alp, kriz döneminde estetik yaptıranlarda artış yaşandığını doğruluyor. Daha önce estetik için ayrılmış paraların krizden sonra yine estetiğe yatırıldığını söyleyen Alp, “Bu işlemi yaptırmak isteyenler belki arabasını yenileyemedi ama ameliyatını oldu. Bu kitle ekonomik krizi burun veya silikon operasyonunu erteleyecek kadar düşünmedi” diyor.

  Kriz nedeniyle işten çıkarmalarda verimliliğin ön planda olduğunu hatırlatan Dr. Alp, insanların kendilerine güvenlerinin artmasıyla işlerindeki verimliliğin de yükseldiğini belirtiyor. Alp'e göre, özellikle şov ve estetik sektöründeki kişiler, ameliyattan sonra daha verimli çalışıyor.

  YÜZDE 80'İ KADIN

  Plastik cerrahi sektörü Türkiye'de yaklaşık 30 milyon dolarlık pazar payına sahip. Kozmetik gibi yan sektörler de ilave edilirse pazarın büyüklüğü iki katına çıkıyor. Her geçen yıl büyüme gösteren sektör, sadece ameliyatlarla da sınırlı değil. Buna vücut şekillendirme amacıyla kullanılan teknolojiler ve lazer sektörü de dahil.

  Her yıl ufak uygulamalar da dahil olmak üzere 4 bin ila 6 bin arasında estetik operasyon yapılıyor. Bu kişilerin yüzde 80'ini elbette kadınlar oluşturuyor. Yüzde 75'i ise 20-50 yaş arasında. Operasyonların yüzde 80'den fazlası İstanbul'da gerçekleşiyor. En çok batıdan, doğudan ve güney illerden estetik olmak için gelen var. Yine yurtdışında yaşayan Türkler, hatta yabancılar da İstanbul'da operasyon yaptırmayı tercih edebiliyor. Özellikle Karadenizlilerin burun ameliyatı olmak için İstanbul'a geldiğini söyleyen Dr. Atilla Alp, en çok talebin de yine burun operasyonuna olduğunu söylüyor. Bunu, meme büyütme, liposuction (yağ aldırma) ve karı ameliyatları takip ediyor.

  Erkeklerin ise yüzde 50-60'ı meme büyümesi yani jinekomasti nedeniyle estetik yaptırıyor. Bu operasyon yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. En önemlisi operasyon sonrasında hastanın gündelik aktivitelerinde herhangi bir değişiklik olmuyor. Jinekomasti sorunu, iz bırakmayan cerrahi bir uygulamayla ortadan kaldırılıyor. Erkeklerin meme büyümesi rahatsızlığını tedavi etmek için kullanılan teknikler arasında yağ aldırma yöntemi olarak bilinen liposuction da bulunuyor.

  EN UCUZU 1.000 LİRA

  Estetik operasyonların fiyatları istenen uygulamaya, ameliyatı yapacak cerraha ve hastaneye göre değişebiliyor. Örneğin kepçe kulak ameliyatını bin 500 liraya olan da var 4 bin liraya olan da... Operasyonlar genel olarak bin liradan başlayıp 10 bin liraya kadar çıkabiliyor. En çok talep gören burun ameliyatının fiyat aralığı 2 bin ila 5 bin lira arasında. Yine meme ameliyatları 3 bin 500 ila 8 bin, liposuction ise 2 bin 500 ila 6 bin lira arasında değişiyor.

  Pek çok plastik cerrahi merkezi ya da hastane, hastalara ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla taksitlendirme yapıyor. Kredi kartıyla ödemeler ise estetik operasyonları cazip hale getiren etkenlerden biri.

  Ameliyat sonucunu önceden görmek mümkün

  Estetik operasyon sonrasında nasıl görüneceğini merak edenler için ABD'de kullanılan 3 boyutlu görüntüleme sistemi Türkiye'ye getirildi. Operasyon sonrasında kişinin nasıl bir görüntüye sahip olacağını ameliyattan önce gösteren sistemin Türkiye'deki ilk uygulayıcısı ise Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı Dr. Naci Çelik. Matrix filminde de kullanılan bu sistem, ameliyat planlamasında büyük kolaylık sağlıyor. İşlem, hastanın 3 boyutlu fotoğraflarının çekilmesiyle başlıyor. Ardından, Sculptor programı kullanılarak ameliyat planlaması yapılıyor ve ameliyat sonrası beklenen görünüm 3 boyutlu olarak hastaya gösteriliyor. Vectra adlı bu görüntüleme sistemiyle, estetik yapılacak bölgelerin sağdan, soldan, yukarıdan ve aşağıdan bakıldığında nasıl görüneceği hakkında kesine yakın bilgi sağlanıyor.

  Bu sistemin hastaların karar vermesini kolaylaştırdığını belirten Dr. Çelik, söz konusu teknolojiyle ilgili şunları söylüyor: Estetik yaptırmak isteyenler, ilk kez kendilerini bilgisayar ekranında ameliyat sonrası planlanan yeni halleriyle görebiliyorlar. 3 boyutlu olduğu için görüntüyü döndürebiliyoruz ve hastanın her açıdan kendisini görmesini sağlıyoruz. Bu aşamada hasta bize fikirlerini belirtiyor ve planda değişiklikler yapabiliyoruz. Özellikle meme büyültme ameliyatlarında kullanılacak protez büyüklüğünü hastayla birlikte seçebiliyoruz. Hasta bir protez nasıl duruyor veya ondan bir büyük ya da bir küçük boy nasıl görünüyor merak ediyor. Ve bunu ekranda 3 boyutlu olarak görebiliyor.”


  Hangi estetik kaç para?

  Burun 2.000-5.000 TL
  Meme 3.500-8.000 TL
  Liposuction 2.500-6.000 TL
  Karın germe 4.000-6.000 TL
  Kulak 1.500-4.000 TL
  Dudak 1.000-3.000 TL
  Popo 4.000-8.000 TL
  Yüz germe 5.000-6.000 TL
  Alın germe 3.000-7.000 TL
  Kol ve bacak germe 3.000-5.000 TL
  Boyun germe 5.000-10.000 TL
  Göz kapağı 2.500-3.000 TL
  Çene 1.000-3.000 TL
  Saç ekimi 3.000-6.000 TL
  Kaş ekimi 2.000-4.000 TL
  Kirpik ekimi 2.000-4.000 TL
  Kaş kaldırma 1.000-6.000 TL
  Venüs gamzesi 2.000-4.000 TL
  Genital bölge 3.000-6.000 TL
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş