Hangı Hayvanda kuyruk ne işe yarıyor

'Diğer Hayvanlar' forumunda Siraç tarafından 17 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Hangı Hayvanda kuyruk ne işe yarıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kangurular: Kalın ve kaslı kuyruklarını dinlendikleri zamanlarda bir koltuk değneği veya üçüncü bir ayak gibi kullanırlar... Bu kuyruk kangurunun şu ünlü zıplayışlarının da sebebidir. Güçlü kuyruğunu bir yay gibi kullanan kanguru, kuyruk kaslarına depoladığı enerjiyi her sıçrayışta boşaltır ve yeniden doldurur.

  Kertenkele; süslü ve dikkat çekici bir kuyruğu vardır. Kendisini avlamaya kalkan hayvanların ilk dikkatini çeken de bu kuyruktur. Avcısının önü sıra kaçmaya çalışan kertenkele, avcı ona yaklaştığında, bu cazibeli kuyruğunu hayvanın önüne bırakıverir. Avcı bu kuyrukla oyalanırken kertenkele kaçıp sır olmuştur bile. Kertenkelenin omurgasının özel bir yerinden kopan kuyruğu çok geçmeden aynı ihtişamıyla tekrar büyür ve uzar.


  Köpek: Köpeklerde kuyruklar incelikli bir iletişim aracı gibi işlev görür. çünkü köpekler duygularını kuyrukları ile anlatırlar. Yaramazlık yaptıklarında kuyruklarını bacaklarının arasına kıstırırlar. Bir tehlike anında ise kuyruklarını dikerler. Saldırı anında kuyrukları daha da dikleşir. Bir köpeğin mutlu ve neşeli olup olmadığını anlamak istiyorsanız, gözlerinden ve yüzünden çok, kuyruğuna bakın: Kuyruğunu yavaş yavaş sağa sola sallıyorsa, değmeyin keyfine!


  Kuşlar: Kuşların tüm kanat hareketlerinde kuyruk çok özel bir koordinasyon görevi görüyor. Bir nevi direksiyon yani… kuşlar içinde ağaçkakanlar için kuyruk çok daha fazla önem taşır. Ağaçkakan kısa ama çok sağlam tüylerle kaplı kuyruğunu ağaçların gövdelerine tutunmak için kullanır.


  Balıklar: Balıkların kuyrukları, kuşlarınkinden farklı olarak, pullu, tüysüz ve olabildiğince esnektir. Balıkların su içindeki ani yön değiştirmelerinde, incecik kuyruklar hidrodinamiğe göre tasarlanmış bedenlerini bütünleyen ince bir tasarım detayı gibidir. Balinaların kuyruğu ise genellikle gövdesi ile karıştırılır. Tamamen kastan oluşan kuyruğunu çok etkin kullanır.


  çıngıraklı yılan: Tehlike anında kuyruğundan ses çıkarır. Bir bakıma üstüne basılmasına engel olmak için de bu çıngıraklı kuyruktan faydalanır.


  Arslan: Ilginçtir ama ormanların kralı olan arslan için kuyruğu sadece bir sinek kovalama aracıdır.

  Tilki: Kuyruk tilki için bir denge aracıdır. Avanı kovalarken, dengesini kaybetmeden daha hızlı manevra yapmasını sağlar...


  Sincap: Bu tatlı hayvanlar için kuyruk, bir şemsiye görevi görür. Güneşten muzdarip olduklarında kuyruklarını başlarının üstüne tutup, kendi gölgeliklerini yaratırlar.


  Maymunlar: Oldukça güçlü ve kıvrak olan maymun kuyruğu çok zarif biçimde kıvrılabilir, hatta düğüm bile olabilir. Maymunlar yaklaşık 70 cm kadar uzayan kuyruklarını bir kol gibi kullanıp ağaçlara tutunmakta, meyveleri taşımakta kullanıyorlar.

  Tavuskuşu: Son olarak tavus kuşunun renkli ve ihtişamlı kuyruğuna bir bakalım. Tavuskuşlarına bahşedilen bu eşsiz güzellik, sandığımızın aksine, dişilere değil, erkek tavuskuşlarına özgüdür. Dişi tavuskuşları genellikle en güzel kuyruğa sahip olan erkeği beğendiği için, erkekler kendilerine verilen bu zerafeti çiftleşmek istedikleri zamanlarda sergilerler.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hangı Hayvanda kuyruk Forum Tarih
Metin 2 33.lwl e kadar görev listesi ve hangi hayvandan ne düşer Metin2 26 Şubat 2010
Türkiye'de dağlar hangi yönde uzanır kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Ormancılıkla ilgili meslekler hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Madencilikle ilgili meslekler hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Hayvancılıkla ilgili meslekler hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş