Hanevleri Köyü Maden Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hanevleri Köyü Maden Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Maden Hanevleri Köyü Bilgileri - Hanevleri Köyü Hakkında - Hanevleri Köyü Tanıtımı - Hanevleri Köyü Resimleri  Hanevleri ,Elazığ Maden ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: MADEN -

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:65 km

  İlçeye Uzaklığı:25km

  Rakım: 1420m

  Nüfus:

  2000:296
  1997:332

  Tarihi

  Hanevleri köyünün tarihi hakkında kesin bilgiler yoktur.Ancak köyün Erzurum/Horosan Bölgesinden göçeden bir aileden geldiği iddia edilmektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri tamamen Elazıg ve Maden gelenek görenekleridir.Meşhur yemekleri domatesli biber,sırın,patila'dır.

  Coğrafya

  Elazığ iline 65 km, Maden ilçesine 25 km uzaklıktadır.Köyün etrafı fazla yuksek olmamasıyla beraber dağlarla cevrilidir.Komşu köyleri ışıktepe,akboğa,dutpınar ve yenibahçedir.su kaynaklarının bol olduğu köyde içme suyu sıkıntısı sözkonusu değildir, karasal iklimin etkisinin yanı sıra rakımının da yüksek olmasından dolayı köyde yaz mevsiminde yayla havası hakimdir Yolları asfalt olup ulaşım sorunu yaşanmamaktadır.hergün köye ulaşım araçları tarafından düzenli olarak seferler düzenlenmektedir

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindeKİ KÖYLERDEN BİRİDE RESULAN(HANEVLERİNDE BULUNMAKTADIR

  Ekonomi

  Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Yaz aylarında bu geçim kaynağı tamamen çileğe bağlanır.DOĞUANADOLU BÖLGESİNDE YETİŞEN EN İYİ ÇİLEK BU KÖYDE YETİŞTRLMEKTEDİRKöy halkı ve ekonomisi için çilek buyuk bir paya sahiptir.ekonomik sıkıntılardan dolayı köyün nufusunun büyük bir bölümü göç etmiştir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: İSMET OZAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hanevleri Köyü Maden Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş