Hançerli Köyü Mudanya Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Hançerli Köyü Mudanya - Hançerli Köyü resimleri - Hançerli Köyü hakkında - Hançerli Köyü tanıtımı Bursa


İlçe: MUDANYA - İl: BURSA


Köy Muhtarı: Eta ALBAY


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0224 5598030

Cep Telefonu:
0533 3104118


Hançerli, Bursa ilinin Mudanya ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı 'Hançer Ali' ismindeki bir Evliya'dan gelmektedir. Ne amaçla ve kimler tarafından kurulduğu hakkındaki bilgiler dinî içeriklidir ve bir kesinlik mevcut değildir. Bilinen tarihi ise 750 yıl öncesini göstermektedir ve bunun zeminini de düşünürsek 750 800 yıla dayanabilir. Bilinen gerçek ise eski Hançerdsffzli'nin bir Manav köyü olduğudur. Genelde Batı Trakya göçmenlerini barındıran 'Mübarek' köyüyle birleşmiştir. Artık bir Manav köyüdür denebilir.

Kültür

Köyde egemen kültür Manav kültürüdür. Her ne kadar yunanistan macırlarıyla karışılsa da baskın çıkan Manav kültürünün egemenliğini sürdürdüğü söylenebilir. Bu köy bazı Mudanya köyleri gibi rumlarla hiçbir zaman muhatap olmamış ve kültürel bir etkileşime girmemiştir. İçki fazla yaygın değildir.

Köy gençleri arasında eğitim öğretim faaliyetleri fazla gelişememiştir.

Coğrafya

Bursa iline 30 km, Mudanya ilçesine 30 km uzaklıktadır. Tepelik yokuş bir köydür. Gayet verimli topraklara sahiptir.çoğunluk olarak zeytincilik genel olarakta şeftali üretimide diğer geçim kaynakları olarak gösterilebilir ve ayrıca buğday, arpa yulafta köyün ekonomisinde büyük yer kaplar. şu anda ise köylü halkı meyve olarak elma, üzüm, gibi meyvelerede önem vermektedir.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 453
1997 452

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olmakla birlikte tarım daha öndedir. Yakında açılacak olan göğüs hastanesinin ekonomik canlanmaya sebep olacağı düşünülmektedir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Eta ALBAY
1999 - Eta ALBAY
1994 - Nurcan KAYA
1989 - Nurcan KAYA
1984 - Hüseyin CESUR
1979 - İdris SEVİNÇ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur.Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik,sabit telefon ve internet vardır. Ayrıca yakında tamamlanacak olan Bursa-Mudanya yolu da köyde ekonomik hareketlenmeye neden olması düşünülmektedir.


Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

Üst