Hamurkesen Köyü Karakoçan Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 15 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hamurkesen Köyü Karakoçan Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karakoçan Hamurkesen Köyü Bilgileri - Hamurkesen Köyü Hakkında - Sarpıç Köyü - Hamurkesen Köyü Tanıtımı - Hamurkesen Köyü Resimleri  Hamurkesen ,Elazığ Karakoçan ilçesine bağlı bir köyüdür.

  İlçe: KARAKOÇAN

  İl:ELAZIĞ

  İle Uzaklığı:126 km

  İlçeye Uzaklığı:22km

  Rakım:1270 m

  Nüfus:

  2000:44
  1997:39

  Tarihi

  Köyün eski adı kürtce SARPIÇ tır.Sarpıç.Cumhuriyet döneminde verilen Hamurkesen adı ise Türkçe bir kelimedir,köy isimleri türkceleştirilirken kürtce olan ismi değiştirilmiştir.Köyler yeniden isimlendirilirken köye gelen memurlar, köyde bir faaliyetle karşılaşırlar.Adı Erişte olan bir yöresel yemek için kurutulmuş hamur kullanılır.O sırada da bu amaçla hamur kesimi yapılmaktadır.Bundan dolayıda bu isim verilmiştir.

  Kültür:

  Yabancıya karşıda olabildiğince hürmetkar insanlardır.Kömme veya gömme erişte çorbası dedikleri yemekleri vardır. Çevrede ünlü bir şair, Memedi Ali Oğlu, bu köyde yaşamiştir.

  Coğrafya

  Elazığ iline 126 km, Karakoçan ilçesine 22 km uzaklıktadır.Derin bir vadi içerisinde kurulan köy çoğunlukla taşlık bir araziye sahiptir.Ancak verimli arazilerden kurulu mera ve mezraları mevcuttur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aslında en önemli özelliği ise;eskiden "BAL"ı ile menşur idi.Fakat köylüler o balın kıymetini bilemediler.Çünkü hem sağlık ve hem de ekonomik değer olarak ne anlama geldiğinin tam olarak farkında değiller.Çünkü oranın bitki örtüsü bal üretimi açısından çok büyük değer arzeden iki önemli bitki birarada.Türkiyede bu özelliğe sahip iki yöreden biri.O bitkiler ise Geven ve o yöreye has "Yabani kekik".Bu bitkilerin polenlerinden elde edilen balın bilinen her tür hastalığa deva olduğu bilimsel olarak ta kanıtlanmıştır.Zaten eskiden hastalıklar çevre köyler ve hamurkesenliler HAMURKESEN'de üretilen balla tedavi olurlardı.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ali GÜLBAHÇE
  1999 - Eşref YALÇIN
  1994 - Ömer Yilmaz
  1989 - Ömer Yilmaz
  1984 - Ömer Yilmaz

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olmadığı gibi yılın çoğu zamanında kullanılamaz halde. köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamurkesen Köyü Karakoçan Forum Tarih
Kumruhamurkesen Köyü Şahinbey Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 4 Mart 2010
Kızılhamurkesen Köyü Şehitkamil Gaziantep Gaziantep Tanıtımı 3 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş