Hamsiköy Hakkında Bilgi Maçka Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hamsiköy Hakkında Bilgi Maçka Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamsiköy - Hamsiköy Maçka - Hamsiköy Hakkında - Hamsiköy Resimleri  İl:TRABZON

  İlçe: Maçka

  İle Uzaklığı: 48 km

  İlçeye Uzaklığı: 19 km

  Rakım: 1200 m

  Tarihi

  Çin, Hindistan'dan Avrupa'ya giden İpek yolunun kuzey güzergahı üzerinde bulunan bir konaklama yeridir. Kervanlar Erzurum'dan yürüyerek Erzincan üzerinden İstanbul'a ya da Trabzon üzerinden gemi ile İstanbul'a gitmak durumunda idiler. Trabzon'a giderken rakımı 2000 mt olan Zigana dağlarının geçilmesi gerekmekte idi. Hamsiköy, Zigana dağının kuzey eteğinde konaklamaya en uygun ve en son yerdi. Rakım 1200-1300 mtdir Deve kervanları Trabzon tarafından giderken en son Hamsiköyde duraklayıp dinlendikten sonra zorlu bir geçiti geçmeye çalışırlardı. Erzurumdan gelenler de zorlu geçidi aştıktan sonra Hamsiköyde dinlenirlerdi. Hamsiköy'ün ilk göründüğü Nara burnuna gelen kervanın ilk kişisi nara atarmış. Arkadakilere Hamsiköy göründü müjdesini verirlermiş. Cumhuriyet döneminde arabalarla nakliye işleri yapılmaya çalışıldığı dönemlerde de aynı işlevine devam etmiştir. O dönemlerde kar küreme araçları yoktu. Haftada bir Hamsiköyden alınan araç konvoyu insan gücü ile önleri kardan temizlenerek zirveye çıkarılırdı. Zirvede Torul ekibiyle araçlar değiş tokuş yapılır ve yine küreklerle karlar temizlenerek Hamsiköy'e indirilirdi. İsmi Farsça Hamse köyden (Beş köy) gelmektedir. Beş ayrı yerleşim yeri vardır. Şimdi o yerleşim yerlerinin hepsi birer köydür. Osmanlı zamanında hepsine Hamseköy denirdi ve o dönemde nüfus yoğunluğu sadece rum dinide hıristiyandı(Kaynak:1860-1905 salnağmeler).Kurtuluş savaşı sonunda mübadeleyle buralardan gönderilen rumların yerine 1923'ten itibaren Türkler yerleştirildi ve Cumhuriyet döneminde merkez köye Hamsiköy adı verildi ve ayrı ayrı muhtarlık oldular. Fakat insanlar hangi köyden olursa olsun hepsi kendini Hamsiköylü olarak tanımlamaktadır. Günümüzde de Maçka'dan yukarı o dere havzasına Hamsiköy havzası adı ile anılmaktır.
  Hamsiköy, Osmanlı döneminde tamamen bir Rum köyü idi. Yukarıdaki salnameden anlaşıldığı gibi köyde tek bir Türk ve Müslüman yoktur. Kurtuluş savaşı sonrası Yunanistan ile yapılan Mübadele (değiş tokuş) sonucu köydeki tüm Rumlar Yunanistan'a gönderilmiştir. Mübadeleden sonra Çaykara'da oluşan sellerde madur olan insanlar Hamsiköy'e yerleştirilmiştir. Bu arada boş kalan köye çevreden bir çok kişi gelerek yerleşmiştir. Trabzon'un hemen her ilçesinden gelen insanlar köyde bir mozaik oluşturup beraber kardeşçe yaşayabilmeyi tüm dünyaya göstermiştir.

  Kültür

  Köyümüzde 1 ilköğretim okulu ve1968 yılında açılmış 1 ortaokul mevcuttur. Eğitim öğretime çok önem verilir. Her ailede birkaç tane üniversite mezunu bulmak mümkündür. Trabzon-İran transit yolunun köyümüzden geçmiş olması da kültürel ve ekonomik yönden önemli bir avantaj sağlamıştır. Hamsiköy çevresiyle etkileşim ve gelişim çabalarını sürdürürken adet ve geleneklerini de yaşatmasını bilmiş ender köylerden biridir. Karadenize has lahana ile yapılan çorba, yığma, huliya, sarma, mısır unundan yapılan yağlaş, hoşmeli, kuymak, kazkaldıran mıhlama gibi yemekleri aynen hamsiköyde bulabilirsiniz. Ayrıca nefis fasülye turşusu ile kuzinede patatesi de hiç yabana atılır gibi değildir. Bekçilerde yapılmış pirzolanın da tadına doyum olmaz. GİYİM,Köyümüzde yöresel giyim olarak bayanlar kuşak ve peştamal giyerler. Bazı özel günlerde etekleri fırfırlı entari yelek ve aksesuar olarak da sırta çente alırlar .Son yıllarda eğitim ve öğretimin etkisinde kalınmış , modern kıyafetler ağır basmıştır. Erkeklerde önemli bir yöresel giyim yoktur. modern giyinirler. Hamsiköylüler gelenek ve göreneklerine çok bağlıdır. mert, sevecen ve misafir perverlerdir. Onların yanında elini cüzdanına uzatamazsın saygısızlık sayarlar. İmece (meci) köyde çok yaygındır. Tarla belleme, mısır soyma, patates çıkarma çayır biçme mecisiz olmaz.olsa bile tadı olmaz. Yaylalara aynı tarihte eğlencelerle kemençe ve horonla çıkılır.Hayvalar süslenir, poyalı sepetler hazırlanır.en yeni giysiler giyilir.Ogün bayramdır sanki.Tabi silahları da ne yazık ki unutmamak lazım. Köyümüzde mezar ziyaretleri bayram sabahı yapılır. Silah sesleri sizi yanıltmasın halk bayram namazından çıkmıştır Aynı silah seslerini asker uğurlarken de işitebilirsin. Hamsiköylü köyünü unutmaz. yazın, bayramda düğünde gelir çaylar içilir meşhur Hamsiköy sütlacı yenir,Festivali yapılır. Hamsiköylü Hemşehri canlıdır .nerede olursa olsun hemşehrisini bulur ona sahip çıkar.
  Coğrafya

  Trabzon iline 48 km, Maçka ilçesine 19 km uzaklıktadır. Gümüşhane il sınırındadır. Zigana dağlarının kuzey cephesinde bulunmaktadır. Zigana dağlarının eteğinde bir parça düzlük üzerine kurulmuş çok güzel bir köydür. Rakımı 1200-1300 mtdir. Çam ormanları ile çevrilidir. Azda olsa İstriç ve Gürgen ormanları da vardır. Yılın yedi ayı yeşillik diğer beş ayı kar örtüsüne sahiptir. Geçim kaynağı olarak Hayvancılık ve tarım ön plandadır. Geçmişte konaklama hizmetlerinden bir çok aile faydalanmakta idi. Fakat yeni yapılan Erzurum yolu Hamsiköye uğramadığı için çok göç verir duruma gelmiştir. İnsanların okuma ve daha iyi yaşama istekleri göçü hızlandırmıştır. Artık Hamsiköy yazları yaşanan dinlenme ve sayfiye yerine dönmüştür.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Küresel ısınmanın etkileri Hamsiköy'de de kendini göstermiştir. İlk olarak Hamsiköy kuraklıktan 2007 yılında etkilenmiştir. Köyün yemyeşil görünümü kendini iç Anadolu görünümüne büründürmüştür. Eskiden gözüken sisler artık çok seyrek görünür olmuştur. Fakat henüz yeni başlayan bu etkiler inşallah gelecekte Hamsiköy'ü çöle çevirmez.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 689
  2000 433
  1997 420

  Ekonomi

  Zigana Dağı eteklerine kurulmuş olan ve sütlacı ile ünlenen Hamsiköy’de, sütlacın yanı sıra tereyağı, peynir ve ekmek de üretiliyor. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Sütlaç Hamsiköyle özdeşleşmiştir. İlk olarak Cumhuriyetin ilk kurulduğu dönemlerde (yıl 1924) hacı osman (çavuş) konakoğlu zamanında yapılan süt tatlısı daha sonra Konakoğulları ve Ahmet efendi(Karakullukçu)aracılığı ile ün yapmıştır. Şimdilerde Konakoğlu(Trabzon) vasıtası ile ününe ün katmaya devam etmektedir. Dağlarda binbir çeşit çiçekten oluşan sütün tadını verdiği sütlaç başka hiç bir yerde aynı tadı almamaktadır. Aynı çiçekler yağa ve peynire de aynı aranan öellikleri vermektedir.(konakoğlu 1924-1990 arası hamsiköyde daha sonrada şehir merkezinde devam etmektedir.) Hamsiköy Süt Kooperatifi (HASKO) Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (1971) uzun yıllardır Hamsiköy ve çevredeki köylere hizmet vermektedir. Binbir çeşit çiçekle beslenen ineklerden elde edilen süt ile kooperatifin tesislerinde vakum kaşar, tereyağı, telli peynir ve lor peynir üretilmektedir. Ürünler Türkiye’nin dört bir yanına gidiyor. Yakın bir gelecekte yoğurt ve ayran üretimine de başlanacak. Trabzon ekmeğinin kökeni de Hamsiköy'e dayanmaktadır. İlk olarak Zigana köyünde yapılan Taş fırın ekmeği uzun yıllar Hamsiköy'lü fırıncılar tarafından yapılagelmiştir. Daha sonra tüm Trabzon'a yayılan ekmek artık tüm Türkiye'de tanınmaktadır. Lezzeti, mis gibi kokusu yanında bir hafta süren dayanımı ile de aranan bir üründür. Hamsiköy'de tarım, hayvancılığa yardımcı statüdedir. Ekilen mısır hayvanların beslenmesine yöneliktir. Fakat mısır yanında patates ve fasülye de ekilmektedir. Taze fasülye ve patates ana yiyeceklerdendir. Özellikle Karadenize özgü taze fasülye turşusu çok yaygındır. Bu turşunun en önemli özelliği Karadenize özgü olan kavurmasının yapılabilmesidir.1900'lü yıllarda Hamsiköy’de Osman Konak ile Ahmet Efendi adında iki tane lokanta işletmecisi varmış. Büyüklerimizden dinlediğimize göre; Ahmet Efendi bir gün midesinden rahatsızlanır. Osman Konak, mideye iyi geldiği için süt ile pirinci kaynatıp, şekerle tatlandırıp kendisine içirmiş. Bu ilaç yapımı için yapılan karışımdan güzel bir tatlı ortaya çıkmış. Ama Osman Konak, bu tatlının bir eksiği var deyip, bir tutam tuz ilave etmiş. Bu şekilde bugün iştahla yenilen sütlaç tatlısı ortaya çıkmış.” (Bu tabiki espirisi, esas olan kıpçak türkü olan Osman Konak'ın atalarından gelen ve bir orta asya süt tatlısı olan sütlacın bölgeyle özdezleşmesi sonucu hamsiköy sütlacı ismini almasıdır.) Zamanın şairlerinden Subutay Hikmet dizelerinde de bu lezzetten izlere rastlamak mümkün

  “ Taksim’den kalktık mıydı Saata varmaz Hamsiköy’deyiz. KONAKOĞLU’nda oturur Baş başa sütlaç yeriz. Nara Burnu’ndan bir rüzgâr eser Olur içimiz tertemiz.”
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Mehmet Salih Alkurt
  2004 - Kamil Kaç
  1999 - (ALI KEMAL KAÇ**ALLAH C.C. RAHMET ETSİN)--MURAT AYDEMİR
  1994 - HASAN PERVANLAR
  1989 - HASAN PERVANLAR
  1984 - MURAT AYDEMİR(ALLAH C.C. RAHMET ETSİN)

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ancak orta bölümü alinmaya calisilmaktadir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur su an ihale asamasinda . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır bina bos hizmet merkezden (Macka) yapilmakta. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur saglik ekipleri Macka´dan gelmekte. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Dış bağlantılar

  Trabzon Erzurum yolu üzerinde olan Hamsiköy'e ulaşım hava deniz ve kara yolu ile Trabzon üzerinden ulaşılabilir. Hava yolu ile dünyanın her yerinden Trabzona gelmek mümkümdür. Yeni yapılan Samsun, Hopa kara yolu sayesinde Otoban rahatlığı ile yolculuk mümkün olmaktadır. Trabzonda bir liman ayrıca bir de marina bulunmaktadır. Trabzon Hamsiköye 48 km uzaklıktadır. Yaklaşık 45 dakikalık bir kara yolculuğu ile ulaşılmaktadır. Yolun tamamı asfalttır. Konaklama köyde bulunan Zitaş tatil köyü veya Maçka'daki Sümela otelinde yapılabilir.

  [​IMG]

  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamsiköy Hakkında Bilgi Forum Tarih
Hamsiköy İlköğretim Okulu Maçka Trabzon Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Hamsiköy Sütlacı - Hamsiköy Sütlacı Nasıl Yaplır - Hamsiköy Sütlacı Tarifi Nedir Tatlılar ve Reçeller 3 Nisan 2010
Trabzon hamsıköy sütlacı Tatlılar ve Reçeller 20 Mart 2009
Okulda faaliyet gösteren eğitsel ve sosyal kulüpler hakkındaki düşünceleriniz nedir Öğretmenlerimizin Bölümü 15 Şubat 2017
Darülacezenin günümüzde de insanlara hizmet vermeye devam etmesi hakkında düşünceleriniz nedir Sorular ve Cevaplar 6 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş