Hamitli Köyü Cide Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hamitli Köyü Cide Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamitli köyü bilgileri - hamitli köyü tanıtım - hamitli köyü resimleri  Hamitli, Kastamonu ilinin Cide ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Hamitli Köyü; Kastamonu’nun Cide İlçesinin köylerinden biridir. Köy Kastamonu’ya 160 Km Cide ilçesine ise 30 Km uzaklıktadır. Köyün Hamitli adını nereden aldığı hakkında herhangi bir bilgi ve belge yazılı ya da sözlü olarak yoktur. Köyü artık tipik bir emekliler ya da yaşlılar köyü olarak adlandırabiliriz. Yaz aylarında tatillerini geçirmek için köye gelenlerle birlikte nufusu 200-250 kişiyi bulsada kış aylarında 15-20 kişiyi geçmemektedir. Artık ne hayvancılık ne de tarım yok denecek kadar azalmıştır. Köyde var olanlar sadece yiyecekleri sebze ve meyveleri yetiştirmektedirler. Süt, yoğurt ve ekmek bile ilçe merkezinden para ile alınmaktadır. Köyün coğrafi olarak dağınık bir yapısı vardır. Hamitli merkez, Kolca mahallesi ve Gömeren mahallesi olarak kendi sınırlarına yayılmaktadır. Köyde ilköğretim vardır ancak taşımalı sistemden sonra kapatılmıştır zaten köyün taşımalı sisteme gönderecek öğrencisi bile yoktur. Köyde Cami vardır ancak kadrosu olmasına rağmen şu anda din görevlisi yoktur. Elektrik ve sabit telefonda vardır. Kanalizasyon altyapısı yoktur, devlet tarafından yapılmış olan içme suyu şebekesi yoktur ancak köylülerin kendi imkânları ile getirmiş oldukları kısıtlı bir su şebekesi vardır. Köyün iklimi tipik Karadeniz iklimi olarak yazılı belgelerde geçsede son yıllardaki iklim değişikliklerinden dolayı artık eski yıllardaki gibi kışları kar yağışı ya da mevsimlerine göre yağmur yağışları gözlenmemektedir buda eski yıllarda var olan bir çok su kaynaklarının yok olmasına ya da azalmasına sebep olmuştur.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 170 km, Cide ilçesine 35 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 57
  1997 61
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Yıllardır muhtardır ama Hamitli Köyüne bırakın yararı sadece zararı olmuş bir muhtardır.
  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır ama öğrenci yokluğundan öğretmen verilmemektedir.. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak

  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamitli Köyü Cide Forum Tarih
Hamitli Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 5 Mayıs 2010
Hamitli Köyü Uzunköprü Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Hamitli Köyü Kırkağaç Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş