Hamitabat Köyü Lüleburgaz Kırklareli

'Kırklareli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Hamitabat Köyü Lüleburgaz Kırklareli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Lüleburgaz Hamitabat Köyü - Hamitabat Köyü Hakkında - Hamitabat Köyü Tanıtımı - Hamitabat Köyü Resimleri  Hamitabat, Kırklareli ilinin Lüleburgaz ilçesine bağlı bir köydür.

  Köy Muhtarı: Nuri KOVANCI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  473 40 02

  Tarihi

  Köy adını Sultan II. Abdülhamit'den almıştır. Rivayete göre 93 Harbi nedeniyle Balkanlardan ayrılmak zorunda olan Türklerin bir bölümü buraya yerleşmek için padişahtan talepte bulunmuş ve Sultan Abdülhamit'de kendi adını yaşatacak bir ad koyarlarsa burada bir köy kurmalarına izin vermiştir. Bunun üzerine köyün adı Hamitabat olarak tescil edilmiştir. "Abat veya abad" güzel yer anlamında olup, Hamitabat "Hamit'in güzelleştirdiği yer" anlamına gelmektedir. Halen Asya'da "abad" ekiyle biten şehir adları bu rivayeti doğrular nitelikte olup, II.Abdülhamit'in Trakya'nın Türkler için iskana açılması yolundaki planı ile de uyumludur.

  Köyün bu resmi adı yanında, halk arasında kullanılan bir de başka adı vardır: "Domuzorman". Domuzorman adının nereden geldiği hakkında kesin bilgi yoktur. Ancak, köyün ormanlık bir alana kurulu bulunması nedeniyle ve çevrede domuzların fazla olması nedeniyle halk arasında domuz ormanı olarak anıldığı anlatılsa da, bu adın köy sakinlerinin göç ettiği yöre ile ilgisinin olması olasılığı daha yüksektir. Zira bugün Bulgaristan sınırları içinde Varna'ya yakın bir yerde "Domuz-Orman" adında bir yer vardır ve bu yer köye göçenlerin önceden yaşadığı Varna-Filibe-Burgas şehirlerinin çok yakınındadır. Bir başka rivayete göre de, bu bölgenin adı köy kurulmadan önce Domuz Ormanları'dır. Bu sebeple köyün Domuz Ormanı ismi ile bir ilgisi olmayıp, köy yerleşiminden önce bölgenin/ormanların ismi olarak geçmektedir.

  Köyün ilk yerleşenlerinin ağırlıklı olarak, bugün Bulgaristan sınırı içinde kalan Deliorman bölgesinden oldukları ve kendilerini "gacal" diye tanımladıkları bilinir. Kullanılan lehçe (diyalekt) Gagavuz Türkçesi'ne benzer("h" harfinin yutulması ve "ş" harfinin "j" gibi söylenmesi v.s.) Köy sakinlerinin lakaplarından, bütün Balkan coğrafyasında olduğu gibi, burada da çok çeşitli Türk boylarına mensup insanların bir arada yaşadığı sonucuna varılabilir (Çıtak, Komanlı v.b).

  Kültür

  Köyün geleneklerinde yakın akraba evlilikleri yoktur. Kız isteme ve evlilik düğünlerinde eski gelenekler hala devam etmektedir. Sağdıç, aret (ahiretlik) gibi yakın arkadaşlıklar devam ettirilmektedir.

  Coğrafya

  Kırklareli iline 40 km, Lüleburgaz ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 1414
  2007 1411
  2000 1977
  1997 2857

  Ekonomi

  Köyde modern tarımcılık ve hayvancılık yapılmaktadır. Hayvansal ürünleri değerlendirip pazarlamak amacıyla kooperatif kurulmuştur.

  Türkiye sınırları içerisinde doğal gazın bulunduğu yerlerden birisidir. Köyde doğal gaz ilk olarak 1970'li yıllarda bulunmuş ve ekonomiye kazandırılması amacıyla da 1983 yılında elektrik santrali kurulmuştur.[1] Ayrıca Rusya'dan gelen batı güzergahlı doğal gaz yine, Hamitabat üzerinden geçmekte ve bu hattan da doğal gaz çevrim santralı için yakıt alınmaktadır.

  Köy kooperatifi tarafından sucuk fabrikası kurulmuş ve işletilmektedir. Burada yapılan sucuklar diğer köy ve ilçelere pazarlanmaktadır.

  Köyde pazar kurulmakta ve köy halkı yetiştirdiği ürünleri bu pazarda satabilmektedir.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Taşımalı sistem ile çevre köylerden öğrencilerde okulda eğitim görmektedir.

  Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol geçme parke taş olup köyde elektrik sabit telefon ve ADSL bağlantısı vardır. Köyde iki adet cami bulunmaktadır.

  [​IMG]
  [​IMG]


  Kaynak : Yerel Net , Vikipedi, özgür ansiklopedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamitabat Köyü Lüleburgaz Forum Tarih
Hamitabat Köyü İnegöl Bursa Bursa Tanıtımı 7 Mayıs 2010
Hamitabat Köyü Söğüt Bilecik Bilecik Tanıtımı 24 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş