Hamileyken sigara içen kadınlara bir uyarı daha

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 14 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Hamileyken sigara içen kadınlara bir uyarı daha konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Washington - İngiliz araştırmacılar, hamileyken sigara içen kadınların hem kendilerinin hem de bebeklerinin tiroit hormonu işlevinin zarar gördüğünü saptadılar.

  Royal Devon ve Exeter Hastanesi'nden Bijay Vaidya ve meslektaşları, hamileliklerinin değişik evrelerindeki (ilk 3 ay ve üçüncü 3 ay) iki grup kadın üzerinde, sigaranın etkisine baktılar.

  Vaidya ve ekibi, her iki grup kadında da tiroit hormonu seviyelerinde değişiklikler meydana geldiğini saptadı. Clinical Endocrinology & Metabolism dergisinde yayımlanan araştırmada, sigara içen kadınların bebeklerinin göbek bağındaki tiroit seviyesine de bakıldı ve tiroiddeki sigara kaynaklı değişimin bebekleri de etkilediği görüldü.

  Ancak sigara içtiği halde hamileyken bırakanların tiroit seviyelerinin hiç içmeyenlerinkinden pek farklı olmadığı görüldü.
  Tiroit hormonunun iyi işleyişi, hamileliğin sürmesinde anahtar öneme sahip. Hamilelerde tiroit dengesizlikleri metabolizmayı etkiliyor ve bu da düşük, prematüre doğum, düşük kilolu doğum ve bebekte beyin fonksiyonlarının bozuk olması riskini artırıyor. Hamilelikte sigara içilmesinin düşük kilolu doğum, ani bebek ölümü sendromu, bebekte kalp sorunları ve diğer hastalıklara yol açtığı biliniyor.

  Mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamileyken sigara içen Forum Tarih
Hamileyken sigara içenleri bekleyen tehlike! Gebelik ve Annelik 20 Ocak 2009
Hamileyken sigara içmek tiroite yol açıyor Gebelik ve Annelik 19 Ocak 2009
Hamileyken Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi? Gebelik ve Annelik 28 Ekim 2011
hamileyken okunacak dualar Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Hamileyken Kahve İçilirmi? Gebelik ve Annelik 28 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş