Hamileyken bebeğin zekasını geliştirmek

'Gebelik ve Annelik' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Hamileyken bebeğin zekasını geliştirmek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamileyken bebeğin zekasını geliştirmek

  Kalıtımla birlikte gelen genetik unsurların yanı sıra; hamilelik döneminde bebeğe müzik dinletmek, yeteri kadar kilo almak, düzenli beslenmek ve spor yapmak gibi bebeğin gelişimini de etkileyen bir çok unsur vardır. Bunları sıralayacak olursak;

  [​IMG]

  Beslenmenize dikkat edin

  Hamilelikte beslenme zekâ gelişimindeki en önemli unsurdur. Özellikle sinirsel gelişimde önemli bir rol oynadığından annelerin düzenli ve çeşitli yiyecek gruplarından beslenmeleri gerekmektedir.

  Çok fazla kilo almayın

  Alınan kilo miktarı bebeğin ağırlığını, dolayısıyla da beynin büyüklüğünü ve zekâsını etkilediğinden, vücut ağırlığınızın %20’si kadar kilo alınmanız yeterli olacaktır.

  Düzenli spor yapın

  Gebelik sırasında düzenli egzersiz yaparak vücuttaki oksijen akışı hızlandırılmalıdır. Bu sayede bebeğinize giden oksijen miktarını artırabileceksiniz.

  Tiroid beziniz yeterli çalıştığını kontrol edin

  Annenin tiroid bezi hormonları bebeğinizin beyin gelişimi üzerinde direkt etkilidir. Bu nedenle gebelik öncesi ve gebeliğinizde tiroid bezi hormonlarınızı kontrol ettiriniz.

  Tuzunuzu seçin

  İyotlu tuz kullanın.

  Omega-3 Kullanın

  Gebeliğin son üç ayı ve emzirme döneminizde omega-3 kullanın.

  Dişlerinizi kontrolden geçirin

  Hamilelik döneminde diş rahatsızlığı geçiren anneler prematüre ya da düşük kilolu bebek dünyaya getirme riski taşıdıklarından ve prematüre doğan bebeklerde öğrenme ve gelişim safhalarında güçlük çektiğinden arada bir diş hekimine gidilmelidir.

  Demir ilacı alın

  Demir alımı bebeğin entelektüel potansiyelini artırdığından ve hamilelik döneminde yeterli demir alımı asla gıdalarla sağlanamadığından her gün demir içeren tabletlerden içilmesi gerekmektedir.

  Rahat ve huzurlu olmaya çalışın

  Bebeğin algıları henüz doğmadan önce başar ve dolayısıyla kendini iyi hisseden bir annenin karnındaki bebekte mutlu olur.

  En az 6 ay bebeğinizi emzirin

  Anne sütünün içeriği sabit değildir ve bebeğin yaşına en uygun olan özellikleri içerir. Prematüre bebeğin annesinin sütü prematüre bebeğe, 1 aylık bebeğin anne sütü 1 aylık bebeğe, 3 aylık bebeğin anne sütü 3 aylık bebeğe uygundur.
  Dolayısıyla, bebekliğinde emzirilen çocukların zekâ seviyeleri hazır mamayla beslenenlere göre daha fazladır.

  Bebeğiniz ile her fırsatta iletişim kurun

  Bebeğiniz ile olan iletişiminiz anne karnında başlamaktadır. Doğduktan sonra ise bu durum en üst seviyeye çıkmaktadır. Bu nedenle mümkün olan her fırsatta bebeğiniz ile düzgün bir dille konuşun, ona dokunu ve sevginizi gösterin, hissettirin. Yaklaşık 4. aydan sonrada ona bir birey gibi davranmaya başlayın.

  Müzik dinletin

  Bebeğinizi anne karnında ve doğum sonrasında size göre doğru olan bir müzik türünü dinletiniz. Bu şekilde bebeklerin daha hızlı geliştikleri bilinmektedir.


  Jin.Dr.Oktay Kaymak - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
  Kaynak: kucukinsan.com
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamileyken bebeğin zekasını Forum Tarih
Hamileyken Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi? Gebelik ve Annelik 28 Ekim 2011
hamileyken okunacak dualar Dualarımız Dua paylaşımları 22 Mayıs 2011
Hamileyken Kahve İçilirmi? Gebelik ve Annelik 28 Temmuz 2010
Hamileyken Yapılması Gereken Testler Gebelik ve Annelik 1 Ocak 2010
hamileyken hamile kaldı Fıkra & Komik Yazılar 15 Aralık 2009

Bu Sayfayı Paylaş