Hamilelikten Korunma Yöntemleri

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 27 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Hamilelikten Korunma Yöntemleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelikten Korunma Yöntemleri

  HAMİLELİKTEN KORUNMA YÖNTEMLERİ


  Doğum kontrol yöntemleri istem dışı hamile kalmayı engelleyebilmek açısından oldukça önemli bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde çiftler istedikleri zaman çocuk sahibi olabilir istemedikleri zaman çocuk sahibi olmayabilirler. Ayrıca doğum kontrol yöntemleri nüfus planlaması açısından da oldukça faydalı bir yöntemdir.

  Günümüzde birçok çift planlama yapmadan hamile kalmakta ve sonra pişman olmaktadır. Bilinçsizce gerekli önlemler alınmadan yapılan çiftleşmeler sonunda istem dışı hamilelikler oluşabilmektedir. Bu istenmeyen hamilelikleri önleyebilmek için doğum kontrol yöntemlerinin neler olduğunu ve nasıl uygulanması gerektiğinin bilinmesi gerekir.

  Spiral: Oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemidir. 6 Yıl boyunca gebelikten koruyabilir. Aslında bunlar rahim içine yerleştirilen bakır veya kadınlık hormonu içeren araçlardır. Toplum arasında spiral olarak bilinmektedir. Çoğunlukla yan etkisi son derece az olduğu için bakırlı spiral daha çok tercih edilmektedir. Spiral spermleri etkisiz hale getirerek kadının hamile kalmasını önlemektedir.

  Doğum Kontrol Hapları: Bu seçenekte oldukça faydalı bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kadının hamile kalma olasılığı oldukça düşüktür. İlaçların içerisindeki sentetik kadın hormonları kadınların doğal hormon düzeylerini değiştirerek yumurta salımını engeller. Bu sayede spermler rahatça rahim içine giremez. Ancak doğum kontrol hapları doktor tavsiyesi ile alınmalıdır.

  Spermisidler: Bu yöntem diğer doğum kontrol yöntemlerine göre kimyasal madde içermektedir. İçerisinde köpük, jel ve krem formları bulunmaktadır. Cinsel ilişki öncesinde vajinanın içerisine yerleştirilerek kullanılır. Spermler rahme ulaşmadan ölmüş olur.

  Norplant: Bu da çok olmasa da genelde tercih edilebilinen bir yöntemdir. Küçük ince bir kapsül seti şeklindedir. Kadının kolundan cilt altına yerleştirilir. Buradan sürekli olarak kan dolaşımına devamlı olarak hormon salınımı yapılır. Bu yöntem sayesinde beş yıl süreyle gebelik engellenebilmektedir. Bu yöntem uygulanmadan önce bir doktora sorulmalı ve bilgisi dâhilinde yapılmalıdır.

  Geri Çekme Yöntemi: Bu yöntem erkeğin boşalmadan önce kendisini dışarı çekerek vajinanın içine değil dışına boşalması şeklinde olur. Ancak çok güvenilir bir yöntem değildir.

  Prezervatif: Günümüzde en çok tercih edilen yöntemden bir tanesidir. Birçok çift bu yöntemi kullanmaktadır. Prezervatif sayesinde boşalma sonucunda penisten çıkan spermlerin vajinaya ulaşmasını engelleyerek hamile kalınmasını önlemektedir.

  Bunlarla birlikte diğer kullanılan doğum kontrol yöntemleri de şu şekilde belirtebiliriz.
  Sterilizasyon (kısırlaştırma)
  Koruma iğneleri
  Takvim yöntemi
  Vajinal fitiller
  Diyafram
  Vazektomi

  Not Daha detaylı bilgi için uzman bir hekimden mutlaka bilgi alınmasında fayda bulunmaktadır
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikten Korunma Yöntemleri Forum Tarih
Hamilelikten Dolayı Şişlik İçin Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler Şifalı Bitkiler 27 Ağustos 2009
Çevrenin korunmasında atık yönetimi uygulamasının katkıları nelerdir kısaca Doğa ve Bitkiler 13 Şubat 2017
Doğanın korunması slogan örnekleri Güzel Sözler-Mesajlar 26 Ocak 2017
Ağaçların korunmasıyla ilgili paragraf örneği kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Ocak 2017
Sağlığımızın geliştirilmesi ve korunmasına katkı sağlayan fiziksel aktiviteler kısaca Sağlık Merkezi 7 Aralık 2016

Bu Sayfayı Paylaş