Hamilelikteki 3 Şikayet

'Gebelik ve Annelik' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Hamilelikteki 3 Şikayet konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelikteki 3 Şikayet - Hamilelikteki 3 Şikayet Nedir - Hamilelikteki Bulantı - Hamilelikteki Sabah Hastalığı  Hamilelikteki 3 şikayet: Bulantı, kusma ve baş dönmesi


  Hamileliğin ilk belirtileri olan bulantı, kusma ve baş dönmesi tüm anne adaylarının en çok şikayet ettiği konular arasında yer almakta. Duygusal nedenlere de bağlı olarak artan bu şikayetleri en aza indirme konusunda neler yapabileceğinizi Diyetisyen Aysen Arıcan bizlerle paylaştı.

  Eğer bulantı ve kusmalar gün boyu sürüyorsa, kilo kaybı, yemek yiyememe gibi sonuçlara neden oluyorsa bu durum tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak kabul edilir.

  Sabah hastalığı
  Hamilelikte görülen bulantılara genel olarak “sabah hastalığı”da denilir. Gebeliğin ilk haftalarında görülen ve kusmaya kadar giden, nedeni belli olmayan ve sonuç olarak da beslenme güçlüğüne neden olan durumdur.

  Sabah kalkarken; baş dönmesi, kısa süreli mide bulantısı en sık görülen hamilelik belirtileridir. Çoğu zaman bu belirtilere koku hassasiyeti, mide ekşimesi, şişkinlik hissi, bazı besinlerden tiksinme, iştahsızlık gibi belirtiler de eşlik eder. Şiddetli ve inatçı kusmalar söz konusuysa hamile bayanın kaybettiği sıvı ve elektrolitlerin doğru zamanda ve doğru şekilde karşılanması gerekir.
  Bulantı, kusma ve baş dönmelerinin hepsi bir araya gelince hamileliğin ilk belirtileri olarak da algılanır. Bu durumda hemen doktorunuza giderek muayene olmayı ihmal etmemelisiniz.
  Sabah hastalığı; Hamileliğin erken döneminde 4-8. haftalarında sıklıkla görülen bir durumdur. Hamileliğin 16. haftasından sonra genellikle düzelir. Ancak bazı kişilerde hamilelik boyunca sürebilir.

  İlk hamileliklerde daha fazla görülen sabah hastalığı ikinci ve üçüncü hamileliklerde daha nadir görülmektedir. Mide bulantısı, baş dönmesi, kusmalar, bazı besinlerden tiksinme gibi belirtilen duruma sabah hastalığı adı verilmiştir, çünkü bu tip belirtiler genellikle sabahın ilk saatlerinde daha sık görülür.

  Hamileliğin erken döneminde sabah hastalığı sonucu, bulantı ve kusmaları olan anne adaylarının daha sağlıklı bir gebelik dönemi geçirdikleri ve düşük doğum yapma risklerinin daha az olduğu bilinmektedir. Ayrıca sabah hastalığı görülen gebelerin hormon düzeylerinin gayet iyi olduğu tespit edilmiştir. Buna rağmen tıp bilimi bunun kanıtını henüz ortaya koyamamıştır.
  Bu tespitten yola çıkarak şunu belirtebilirim. İnsan vücudu çok sağlam bir savunma sistemine sahip, eğer kişi savunma sistemini bozacak tarzda yaşamıyorsa, vücut dışarıdan gelecek her türlü tehlikeyle başa çıkabilecek sistemler geliştirmiştir.

  Çoğul gebelik (ikiz, üçüz) durumu, hazmedemeyeceği kadar çok yemek, çok yağlı besinlerle beslenmek, ev dışında nasıl pişirildiğini bilmediği yemekleri yemek, yeterli beslenmemek, tek besine dayalı beslenmek, hormon düzeninin değişmesi, istenmeyen gebelik sabah bulantılarının diğer nedenleridir.
  Bulantı ve kusmanın şiddeti duygusal nedenlerle artar ya da azalır.

  Bulantı ve kusmaları önlemek için öneriler
  • Sabah uyandığınızda yatakta doğrulun, sırtınızı arkanıza dayayarak bir süre oturun.
  • Yataktan kalkmadan önce bir kaç tuzlu kraker, kuru ekmek, leblebi gibi nişastalı, mide asidini azaltacak besinler atıştırın.
  • Yataktan çok yavaş kalkın.
  • Gün içinde öğünlerinizde yemek miktarınızı azaltın, öğün sayısını arttırın. 3 öğün yerine ihtiyaçlarınızı 6 öğüne bölerek karşılayın.
  • Yağlı besinler, kızartmalar, yağlı yemekler yemekten kaçının.
  • Kokusunu duymak istemediğiniz, tiksindiğiniz besinleri eve almayın.
  • Midenizde aşırı doluluk yaratmaması için yemek sırasında sıvı alımından kaçının. (Cacık yerine yoğurt, meyve hoşafı yerine meyve, çorba yerine ekmek tüketin.)
  • Midenize dokunan besinleri tüketmeyin.
  • Alışık olmadığınız hiçbir besini bu dönem denemeyin.
  • Fazla baharatlı besinlerden uzak durun.
  • Midenizin boş kalmaması için 2 saat arayla beslenin.
  • Yavaş yavaş yemek yiyin, acele etmeyin.
  • Bir besini yedikten sonra şikayetleriniz arttıysa o besini listenizden çıkarın. Ama yemek yememeyi düşünmeyin. Besinleri tadarak size rahatsızlık vereni bulun ve tüketmeyin.
  • Günde iki kereden fazla kusuyorsanız, gün buyu diğer şikayetleriniz sürüyorsa doktorunuza mutlaka danışın.

  Eğer bulantı ve kusmalar gün boyu sürüyorsa, kilo kaybı, yemek yiyememe gibi sonuçlara neden oluyorsa bu durum tedavi edilmesi gereken bir hastalık (Hyperemesis Gravidarum yani gebeliğin şiddetli bulantısı) olarak kabul edilir. Mutlaka doktor kontrolünde tedavi edilmesi gereklidir.

  Tedavi edilmeyen hiperemezis durumu anne ve bebek açısından bazı riskleri arttırır. Yeterli ve dengeli beslenememe sonucu vitamin ve mineral yetersizlikleri, anemi, kramplar, bebeğin gelişmesinde gerileme, anne adayının hızla kilo kaybetmesi, hidrasyon (su kayıpları) gibi istenmeyen durumlar gelişebilir. Bu nedenle kendinizi izleyin, anormal bir durum olduğunu seziyorsanız mutlaka doktora gidin. Gerekirse doktorunuz serumla su, vitamin, mineral desteği sağlayacak tedavi verebilir.

  Sabah Hastalığı bebeği nasıl etkiler?
  Kilo kaybının olmadığı, anne adayının sıvı ve elektrolitlerini kaybetmediği, daha hafif seyreden bulantı ve kusma şikayetleri bebeğe zarar vermez.
  Ancak çok şiddetli bulantı ve kusma sonucu anne adayının sıvı ve elektrolit kaybı dikkate alınmaz ve tedavi edilmezse bebek düşük doğum ağırlıklı dünyaya gelebilir. Ayrıca düşük riski de yüksektir.

  Yararlanılan Kaynak: ‘Gebelik ve Emzirme Döneminde Beslenme’, Yazar: Diyetisyen Aysen Arıcan-Diyetistanbul Yayınları 2008
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikteki Şikayet Forum Tarih
Facebook Hesabım Çalındı Şikayet İnternet ve Network 1 Aralık 2011
Gürültü kirliliği şikayet hattı Seviyeli-Ciddi Konular 1 Aralık 2011
Hava Kirliliği Şikayet Hattı Doğa ve Bitkiler 1 Aralık 2011
Apartman Şikayetleri Nereye Yapılır Seviyeli-Ciddi Konular 11 Haziran 2011
Apartmanda Gürültü Şikayeti Seviyeli-Ciddi Konular 6 Haziran 2011

Bu Sayfayı Paylaş