Hamilelikte Varis Kabusu

'Gebelik ve Annelik' forumunda Fatma tarafından 23 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Hamilelikte Varis Kabusu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelik sürecinin tetikleyici faktör olduğu varislerden korunmak için bol egzersiz öneriliyor. Varisler kısaca, bacaklarda ortaya çıkan bir damar hastalığı olarak tanımlanıyor. Ancak varisi olan pek çok hastanın ortak şikayetini, hoşa gitmeyen görüntüler oluşturuyor. Diğer şikayetler arasında akşama doğru ortaya çıkan bacaklarda dolgunluk hissi, yanmalar ve ayak bilekleri civarında şişme bulunuyor.

  Varis nedir, ne değildir?

  Varis hastalığı yüzeysel toplar damarların yetmezliğidir. Ciddi bir dolaşım bozukluğu veya damar sertliği değildir.

  Varis tanısı nasıl konulmalıdır?


  Klinik muayene ve damar ultrasonu ile. Damar ultrasonu, yoruma açık bir metottur. Tecrübe ve doğru teknik, sonucu etkiler. Varisin klinik tanısı basittir fakat tedavisinin planlanması için damar ultrasonu yapılması gerekir. Bu sayede hastaya uygun olan tedavi yöntemi seçilir.

  Varis bir meslek hastalığı mı?


  Eğer genetik yatkınlık da varsa meslek risk faktörüdür. Ama tek başına varise neden olmaz. Yine de kadınlarda, ayakta durmayı gerektiren meslek guruplarında daha fazla görülmektedir.

  Hamilelikte varisler neden artar?


  Her hamilelikte varis oluşmuyor. Hamile kalmadan önce herhangi bir tip varisi olan hastalarda artış ortaya çıkabiliyor.

  Hamilelikte hangi önlemler alınabilir?

  Varis çorabı giyilmesini ve egzersiz yapılmasını öneriyoruz. Ana yüzeyel veya derin toplardamarlarda yetmezlik olmayan hastaların ki bunu ancak damar ultrasonu yaptıktan sonra anlayabiliyoruz, varis çorabı kullanması gerekmiyor. Varis çorabının düzenli kullanması, şikâyetleri azaltıyor. Fakat tedavi etmiyor. Varis çorabı mutlaka hastaya uygun ölçüde doktor tarafından belirlenmelidir. Uygun olmayan çorapların kullanılması fayda yerine zarar verebilir.

  Varis ağrı yapar mı?

  Sadece uzun zaman ayakta kalma sonrası diz altında ağrı yaratabilir. İleri varislerde ayak bileğinde renk değişikliği ve hatta varis ülseri çıkan hastaların bir kısmında ağrı şikâyeti olmayabilir.

  Kırmızı görüntülü ince varisler büyük varislerin oluşumunun habercisi midir?

  Değildir fakat sadece kılcal damar varisi olan hastaların yüzde 20 - 30’unda görünmeyen toplardamarlarda varis olabilir ve kozmetik tedavi yapılmadan önce hastaların klinik muayene ve damar ultrasonu ile değerlendirilmeleri gerekir.

  Varis nedir?

  Bacaktaki yüzeyel toplardamarların genişleyerek kıvrıntılı büküntülü hal alması ve hoş olmayan bir görüntü oluşturarak deri altında görülür vaziyete gelmesidir. Bunun nedeni de yüzeyel toplardamarların içinde bulunan kapakçıkların bozulması sonucu kirli kanın yukarı kalbe doğru akacağına aşağıya kaçmaya başlaması ve bunun sonucunda basıncın artıp damarların genişlemesidir. Varisler kimi zaman ufak ve mavi - mor damar genişlemeleri şeklinde ve kimi zamansa adeta bir parmak kalınlığına varacak şekilde görülebilirler.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikte Varis Kabusu Forum Tarih
Hamilelik Öncesi Ve Hamilelikte Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Hamilelikte Dengeli Beslenme Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Olan Zararları Nelerdir? Gebelik ve Annelik 28 Aralık 2011
Hamilelikte pilates yapılırmı? Gebelik ve Annelik 15 Aralık 2011
Hamilelikte Kilo Alımına Dikkat Gebelik ve Annelik 10 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş