Hamilelikte Vücutta Görülen Değişmeler

'Gebelik ve Annelik' forumunda SeLeN tarafından 8 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Hamilelikte Vücutta Görülen Değişmeler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  hamilelik döneminde vücutta gelişmeler - hamilelik döneminde bulantılar - hamilelik döneminde gecici degişiklikler  Hamilelik döneminde sizi zorlayacak bazı gelişmeler kaçınılmaz… Örneğin sabah bulantıları sizi canınızdan bezdirecektir. Kadın, hamile kaldığı andan itibaren hem psikolojik hem de fiziksel açıdan ciddi bir değişim geçirmeye başlar. Çoğu sıkıntı yaratan bu değişimlerin bir bölümü doğumla birlikte kendiliğinden ortadan kaybolur. Bir kısmı içinse uzman yardım almak gerekir. İşte hamilelik döneminde anne adaylarının vücutlarında olup bitenler. Hamile kalmadan önce vücudunuzdaki çeşitli gelişmelerden ve değişikliklerden sadece siz sorumluydunuz. Ama karnınızda bir başka canlıyı barındırmaya başladığınız andan itibaren, vücudunuza hükmetme şansınız giderek azalıyor. Yaşayacağınızdeğişikliklerin tek sorumlusu siz olmuyorsunuz. Anne rahminde küçücük bir nokta gibi görünen cenin büyüdükçe, sizin de vücudunuz bundan etkilenecek.

  Hamilelik döneminde sizi zorlayacak bazı gelişmeler kaçınılmaz… Örneğin sabah bulantıları sizi canınızdan bezdirecektir. Daha önce sindirim sorunu yaşamadıysanız, aniden ortaya çıkan bulantı ve kusma sorunu, canınızı sıkabilir. Ayrıca nefes darlığı, bacaklarda şişme ve tabii kilo alımı, hamilelik döneminde vücudunuzda görülecek geçici değişikliklerden… Bunları hamileliğin yan etkileri olarak nitelendirebilirsiniz. Çünkü doğumdan birkaç hafta sonra söz konusu sıkıntıların büyük bölümü kendiliğinden yok olur.

  Doğum sırasında yaşanan sıkıntılar sonrasında ise hemoroid problemiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. İdrar kaçırma ve kabızlık da sizi zorlayacak olası sorunlardandır. Fazla kilo kabusundan kurtulmanın yoluysa, genellikle doktor kontrolünde diyet ve egzersizden geçer
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikte Vücutta Görülen Forum Tarih
Hamilelikte vücutta değişiklikler Gebelik ve Annelik 27 Nisan 2009
Hamilelik Öncesi Ve Hamilelikte Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Hamilelikte Dengeli Beslenme Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Olan Zararları Nelerdir? Gebelik ve Annelik 28 Aralık 2011
Hamilelikte pilates yapılırmı? Gebelik ve Annelik 15 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş