Hamilelikte tehlikeli bir enfeksiyon: Sitomegalovirüs

'Gebelik ve Annelik' forumunda HÜZÜN_LÜ tarafından 14 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Hamilelikte tehlikeli bir enfeksiyon: Sitomegalovirüs konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelikten önce veya hamilelik sırasında oluşabilen ‘sitomegalovirüs’, tedavisi olmayan bir enfeksiyondur.

  Sitomegalovirüs, bebekte ciddi hasarlara neden olabileceğinden anne adayı mutlaka enfeksiyondan korunmalıdır. Amerikan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı ve tüpbebek.com sitesi Medikal Direktörü Dr. Senai Aksoy, sitomegalovirüs hakkında en önemli soruları cevaplandırdı.

  Sitomegalovirüs nedir?

  Herpes virüs ailesinden bir DNA virüsü olan Sitomegalovirüs (Cytomegalovirus, CMV) en çok hamilelik ve doğum öncesinden görülür. İnsanların yarısından fazlasında görüldüğünden çok sık karşılaşılan bir enfeksiyon olarak kabul edilir.

  Sitomegalovirüs nasıl bulaşır?

  Enfeksiyonların çoğunda olduğu gibi Sitomegalovirüs de vücut sıvıları ile bulaşabilir.

  En sık bulaşma şekilleri şunlar:

  • İdrar
  • Tükürük
  • Gözyaşı
  • Semen
  • Anne sütü gibi vücut sıvıları
  • Cinsel ilişki
  • Kan nakli
  • Hamilelik esnasında bebeğe geçebilir.
  • Emzirme sırasında bebeğe bulaşabilir.

  Sitomegalovirüs belirtileri nelerdir?

  Sitomegalovirüs enfeksiyonu genellikle belirti vermeden geçirilir. Bazı vakalarda ise hafif ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, lenf bezlerinde şişme görülür. Hasta CMV enfeksiyonu ilk kez geçiriyorsa, buna primer enfeksiyon adı verilir. Geçirilen ilk enfeksiyonun ardından virüs vücutta kalır ve sessiz hale gelir. Daha sonraki dönemlerde hastalık tekrarlarsa yeniden aktif hale gelebilir. Tekrarlayan enfeksiyonlara ‘rekürren enfeksiyon’ adı verilir. Bir anne adayının hamilelik süreci boyunca hem primer hem de rekürren enfeksiyon geçirme olasılığı vardır.

  Hamilelikte primer CMV enfeksiyonu

  Hamileliklerinden önce CMV enfeksiyonu geçirmemiş kadınların %1 – 4’ü hamilelik esnasında ilk kez enfeksiyona yakalanırlar. Bu anne adaylarından yaklaşık %20-40’ı CMV enfeksiyonunu bebeğe geçirirler. Bebeklerden 1/10’u ise enfeksiyondan etkilenir. CMV enfeksiyonundan etkilenen bebeklerin göz, karaciğer, dalak, beyin gibi organlarında zararlar oluşabilir. Bebekte sitomegalik inklüzyon hastalığı (konjenital sitomegalovirüs enfeksiyonu) denen bir durum oluşur.

  En çok görülen hasarların başında, kafanın normalden küçük olması, beyinde kalsifikasyonlar, karaciğer ve dalakta büyüme, görme ve işitme problemleri, zeka geriliği, gelişme geriliği, sarılık, peteşi ve ölümler yer alır. Ender vakalarda doğumdan sonra bebekte herhangi bir anormallik tespit edilmediği halde, daha sonraki yıllarda zeka geriliği, işitme problemleri gibi sorunlar görülebilir. CMV enfeksiyonunun neden olduğu bu rahatsızlıklara rağmen düşük veya anne karnında ölümlere yol açıp açmadığı kesin olarak bilinmiyor.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Hamilelikte tehlikeli enfeksiyon Forum Tarih
Hamilelik Öncesi Ve Hamilelikte Diş Sağlığı Ağız ve Diş Sağlığı 30 Ocak 2012
Hamilelikte Dengeli Beslenme Gebelik ve Annelik 11 Ocak 2012
Hamilelikte Sigara İçmenin Bebeğe Olan Zararları Nelerdir? Gebelik ve Annelik 28 Aralık 2011
Hamilelikte pilates yapılırmı? Gebelik ve Annelik 15 Aralık 2011
Hamilelikte Kilo Alımına Dikkat Gebelik ve Annelik 10 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş